Кооперативната форма и този път показва по-голяма устойчивост и е възможност за малките фермери, отбелязва Николай Генов от „Хран Кооп“, чиято мисия е достъп до чиста храна чрез солидарно участие на производител и потребител в производството.
Със затварянето на пазарите много от редовните потребители са потърсили директно фермите, чиито продукти познават. Кооперативът също е предприел доставки до клиенти.
Някои от фермерските пазари се провеждат с намален брой участници, за да има повече пространство между масите, били са поставени информационни табели и дезинфектанти, разказа Генов пред "Хоризонт". „Всички производители са със защитни ръкавици, маски.“
„Хран Кооп“ има 74 членове, с почти равен брой производители и потребители, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Ралица Касимова от организацията, в която вярват, че могат да бъдат връзка между малката семейна ферма и семейството в града без градина на село.
Може ли продукти от местни фермери да се озоват в големите вериги за хранителни стоки, каквито идеи демонстрира земеделското министерство?
В годините сме имали покани от различни вериги да правим фермерски пазари на паркингите им, фермерски магазин в два столични мола, уточни Ралица Касимова.
„Мисля, че си знаем силите и си знаем мястото. Ние работим с между 100 и 200 малки, микропроизводители от цялата страна. Единици от нашите производители имат капацитета, мащабите, обемите и организационния ресурс да влязат във веригите. Тези производители, с които ние работим, нито имат нужда, нито имат възможност да влязат там. Те имат нужда от директен пазар, да излязат веднъж или два пъти в седмицата на определена локация, да се срещнат с потребителите си, да предложат продукцията си. Това с веригите не е решение за производителите, с които ние работим, въобще производителите, които участват на фермерски пазари“, коментира Касимова.
Държавата би могла да насърчава общините и кооперативни организации и да предоставя пространства, където да се случват фермерски пазари, смята Николай Генов, според когото местните власти имат инструментите да организират такива пазари.
„Това е всъщност нашият голям проблем. Ние и досега изпитваме проблем да убеждаваме общините, че има нужда от такива пазари – както за производителите, така и за гражданите. Обикновено ни предлагат западнали места или места, които не са удобни, тесни. Ние започнахме на „Римската стена“ и той е един от най-успешните фермерски пазари, но там не можем да се развием – притиснати сме отвсякъде, пространството е тясно, има допълнително наематели, което не допринася за развитието на този наш пазар.“
Генов прогнозира, че тенденцията повече хора да се обръщат към местната продукция след настоящата криза ще се засили.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..