Опасността за сърцето идва от две посоки. Първо директното увреждане от самия вирус, тъй като той има способността директно да атакува сърдечния мускул и артериалните съдове в цялото тяло, съдържащи рецептори за захващането на вируса. Последните данни са за системно възпаление на цялата съдова система, каза пред „Хоризонт“ доц. д-р Добрин Василев, началник на Кардиологичната клиника в Александровска болница.
„Отделно от това поради създаване на условия за влошена доставка на кислород, тъй като се развива пневмония, вероятно има съучастие и на атакуването от страна на вируса на хемоглобиновата молекула и възпрепятстването на транспорта, пренасянето на кислород в цялото тяло, съответно при наличие на подлежащо сърдечно заболяване, когато имаме затруднено подаване на кислород към сърдечния мускул, той допълнително страда.“
Именно затова кардиолозите са силно ангажирани в проследяването на болните от коронавирусната инфекция. „Тежките случаи – говорим за тежкото протичане, среднотежкото протичане в огромен процент от случаите, половината починали пациенти имат засягане на сърцето“, коментира доц. Василев в предаването „Хоризонт до обед“. От всички хоспитализирани пациенти при всеки трети до пети се установява засягане на сърцето, допълни той.
Може ли след края на пандемията здравната система да се сблъска с бум на сърдечно-съдови проблеми поради това, че много от хората изкарват заболяването на крак, а други не са лекувани заради извънредната ситуация?
Всяко неотшумяващо в продължение на час-два оплакване като болка, задух, стягане в гърдите, интензивни прескачания на сърцето, или повтарящо се такова оплакване в рамките на един-два дни е индикация за консултация с лекар, съветва доц. Добрин Василев.
След възобновяването на плановия прием на пациенти лекарите се срещат с потресаващи по думите на доц. Василев случаи, при които хората дълго са изчаквали, без да търсят лекарска помощ. Той апелира при гръдна болка и задух, продължаващи повече от 10-15 минути, задължително да се търси лекар. „Ако това отшуми за по-кратък период, но се повтаря през деня и не отшуми в рамките на деня или на два дни, задължително трябва да отидат на доктор.“
Тук трябва да се избира между две злини, заяви доц. Добрин Василев. Той препоръчва да се консултират по телефон с лекар, когато имат проблем. Прави му впечатление, че не си правят труда да се обадят дори на личните лекари и изчакват. „От случаите, които наблюдаваме - хората са чакали, чакали, чакали.“
При повечето сърдечни заболявания ефектът от терапевтичните процедури по отношение на преживяемостта на пациентите се наблюдава най-рано след 3-6 месеца, уточни специалистът.
„Хората казват – смъртността в момента е по-ниска. Да, по-ниска е поради простата причина, че разделянето на кривите на смъртността става след 3 до 6 месеца. Ние в момента сме в този период, при който си мислим, че ето, може без това, може без онова, но истинският ефект от тия забавени процедури ще се види по-нататък, най-вероятно към лятото, есента вече ще стане ясно.“
Разграничението между задуха при Covid-19 и този при сърдечна недостатъчност е трудно дори за специалистите, подчерта още кардиологът.
„Това е една от най-трудните диференциални диагнози в момента. Това пациентът, човек сам не може да го направи. Дори за нас в немалък брой от случаите не е лесно да се направи диференциацията, тъй като може да има съчетание от двете“, коментира доц. Добрин Василев пред БНР.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..