Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

94-годишен изобретател все още конструира в работилницата си

Иван Гатев
Снимка: Велина Махлебашиева

94-годишният Иван Гатев от Габрово потвърждава, че славата на габровци като хора с предприемчив дух не е напразна. Той е известен в града радиотехник. Мнозина знаят и за изобретенията на новатора, който преди близо 70 години изработва първия у нас портативен магнетофон за нуждите на местния радиовъзел.

Иван Гатев продължава да конструира в своята работилница. Тук, сред инструментите, е и последното му изобретение - цифрова машина за обработката на метали. Работата по нея продължила почти две години и половина, захванал я с удоволствие. 

Майсторът ветеран удивлява с изправената си стойка и ведър дух. Страстен радиолюбител още от ученик, отраснал и възпитаван в друго време, в което баща му като търговец го пращал да работи, за да се научи на труд.

"В прогимназията баща ми винаги ме пращаше да работя по един месец през ваканцията, да не се шляя, да отида да работя, да си изкарам пари, въпреки че не сме били бедно семейство. Само да работя, да свиквам с труд", разказва пред "Хоризонт" Иван Гатев.

Запаленият по радиотехниката Гатев, който като дете разглобява едно радио, за да види какво има вътре, изработва радиопредаватели, а след като се уволнява от казармата, конструира и първия портативен магнетофон у нас за нуждите на радиовъзела в Габрово. С апаратурата, тогава тежала 18 килограма, през 1954 година правят и първите външни записи, спомня си новаторът.

"В Цола Драгойчева съм ходил да го демонстрирам, в Радио София ме пращаха да го демонстрирам, портативен магнетофон."

В началото на 60-те години изобретателят създава любителски телевизионен ретранслатор, за да хваща в дома си сигнала на румънската телевизия от Букурещ, който се предава от връх Шипка към Габрово.

"Като излязоха телевизорите, веднага се хвърлих в тази насока. В Габрово още телевизия нямаше, в София ходих, купих един немски телевизор, докарах го тук - не можеше да се гледа, нямаше предавания."

Появяват се обаче проблеми и Иван Гатев търси съдействие от Научноизследователския институт по съобщенията в София. Оттам изпращат инж. Никола Моллов, с когото заедно започват работа на връх Шипка. Правят преустройство на ретранслатора и така телевизионната програма влиза в домовете на габровци.

Иван Гатев е носител на множество награди, част от тях са за приноса му за развитието на радиосъобщителната и телевизионна техника.

Воден от страстта си към нововъведенията, той създава и машини с приложение в машиностроенето, за което притежава авторски свидетелства. Освен всичко друго е и първият заслужил майстор на спорта по мотоциклетизъм в Габрово. Човек, който не е спирал да работи от ученик до ден днешен, за удоволствие.

"Не съм поставял въпроса никога за пари, да ми плащат, въпреки че са ми плащали, са ме възнаграждавали. Но нещо, което го правя, не мисля за пари, правя го за моето удоволствие, да видя как ще стане, да излезе от ръцете ми. После някои работи носят и доходи допълнително", изтъква Иван Гатев.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45