94-годишният Иван Гатев от Габрово потвърждава, че славата на габровци като хора с предприемчив дух не е напразна. Той е известен в града радиотехник. Мнозина знаят и за изобретенията на новатора, който преди близо 70 години изработва първия у нас портативен магнетофон за нуждите на местния радиовъзел.
Иван Гатев продължава да конструира в своята работилница. Тук, сред инструментите, е и последното му изобретение - цифрова машина за обработката на метали. Работата по нея продължила почти две години и половина, захванал я с удоволствие.
Майсторът ветеран удивлява с изправената си стойка и ведър дух. Страстен радиолюбител още от ученик, отраснал и възпитаван в друго време, в което баща му като търговец го пращал да работи, за да се научи на труд.
"В прогимназията баща ми винаги ме пращаше да работя по един месец през ваканцията, да не се шляя, да отида да работя, да си изкарам пари, въпреки че не сме били бедно семейство. Само да работя, да свиквам с труд", разказва пред "Хоризонт" Иван Гатев.
Запаленият по радиотехниката Гатев, който като дете разглобява едно радио, за да види какво има вътре, изработва радиопредаватели, а след като се уволнява от казармата, конструира и първия портативен магнетофон у нас за нуждите на радиовъзела в Габрово. С апаратурата, тогава тежала 18 килограма, през 1954 година правят и първите външни записи, спомня си новаторът.
"В Цола Драгойчева съм ходил да го демонстрирам, в Радио София ме пращаха да го демонстрирам, портативен магнетофон."
В началото на 60-те години изобретателят създава любителски телевизионен ретранслатор, за да хваща в дома си сигнала на румънската телевизия от Букурещ, който се предава от връх Шипка към Габрово.
"Като излязоха телевизорите, веднага се хвърлих в тази насока. В Габрово още телевизия нямаше, в София ходих, купих един немски телевизор, докарах го тук - не можеше да се гледа, нямаше предавания."
Появяват се обаче проблеми и Иван Гатев търси съдействие от Научноизследователския институт по съобщенията в София. Оттам изпращат инж. Никола Моллов, с когото заедно започват работа на връх Шипка. Правят преустройство на ретранслатора и така телевизионната програма влиза в домовете на габровци.
Иван Гатев е носител на множество награди, част от тях са за приноса му за развитието на радиосъобщителната и телевизионна техника.
Воден от страстта си към нововъведенията, той създава и машини с приложение в машиностроенето, за което притежава авторски свидетелства. Освен всичко друго е и първият заслужил майстор на спорта по мотоциклетизъм в Габрово. Човек, който не е спирал да работи от ученик до ден днешен, за удоволствие.
"Не съм поставял въпроса никога за пари, да ми плащат, въпреки че са ми плащали, са ме възнаграждавали. Но нещо, което го правя, не мисля за пари, правя го за моето удоволствие, да видя как ще стане, да излезе от ръцете ми. После някои работи носят и доходи допълнително", изтъква Иван Гатев.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..