Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ананиев: Никога не съм решавал индивидуално, а колективно с колегите от МС и НОЩ

Министърът очерта два варианта за окончателно приемане на законопроекта

Снимка: БГНЕС

Никога не съм взимал индивидуално решенията си, винаги колективно с колегите от Министерския съвет и от Националния оперативен щаб (НОЩ). Така пред БНР министърът на здравеопазването Кирил Ананиев оправда липсата си на притеснение от това, че новият законопроект ще му вмени повече власт.

Той очерта два варианта за окончателно приемане на законопроекта, който трябва да действа след отпадането на извънредното положение, давайки възможност за въвеждане на противоепидемични мерки за „извънредно санитарно положение“: 

„Ако се запазят сегашните текстове, не би трябвало да се променя философията на записаното в частта на здравеопазването, а да се прецизират само някои тълкувания и дефиниции, за да няма противоречие в тълкуванието. Според втората хипотеза – всички политически сили ще внесат до края на деня промени, може да се приеме вземането на решение за въвеждане на извънредна епидемична обстановка да става от парламента след внесено предложение от Министерския съвет, на база на оценка от министъра на здравеопазването и от главния държавен здравен инспектор“.

В предаването „Неделя 150“ министър Ананиев подчерта, че критериите за налагането или за отменянето на мерки ще зависят от медицинските резултати и от статистическите данни.

Здравният министър посочи, че след отпадане на извънредното положение в сила ще остане временната забрана за влизане на чужди граждани на територията на страната; временна забрана за придвижване на територията на страната, ако има епидемични огнища; временно ограничаване на експлоатацията на обекти с обществено предназначение като театри и опери; 14-дневна карантина за влизащите в страната; отчетът на заболелите от Covid-19. 

„В понеделник ще има среща с министъра на културата и ще разгледаме негов план за всяка следваща крачка при какви условия, за да започне поетапното отваряне на дейностите в закрити пространства“. 

За Ананиев един от основните въпроси, който все още остава без консенсус, е кога да бъдат отворени детските градини и яслите

„До две седмици ще видим резултатите в страните, които отпуснаха тези мерки и на тази база, както и на наши анализи, ще вземем своето решение“. 

По думите на министъра ситуацията във всяка болница е различна и причините за това са различни, „затова има различни мерки, които могат да се приложат като пренасочване на лекари или пренасочване на заболели към болници в други населени места“. 

„Имаме трайна политика при решаването на проблем с човешкия ресурс. Вече втора година предлагаме на МОН увеличение на броя на местата по медицина, особено за специалността на медицинските сестри. За да можем да увеличим заплащането на специалистите по медицински грижи, вдигнахме цените на доста клинични пътеки, което ще се отрази за увеличение на заплатите на специалистите“. 

Интервюто с Кирил Ананиев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

8,4% се очаква да бъде приносът на туризма в БВП на страната през тази година

8,4% ще бъде приносът на туризма в брутния вътрешен продукт на страната през тази година по прогноза на Световния съвет за пътуване и туризъм. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Тя представи отчета за изпълнението на програмния бюджет на Министерството на туризма..

публикувано на 09.10.25 в 20:43
Атанас Зафиров

Зафиров след заседанието на Борда по водите: За водна криза към днешна дата не може да се говори

За водна криза в страната към днешна дата не може да се говори, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното второ заседание на Националния борд по водите. За 10 дни броят на хората без достъп до питейна вода е намалял наполовина. Вицепремиерът Зафиров обобщи, че  към момента хората, засегнати от безводие в страната,  от 360 000   са..

публикувано на 09.10.25 в 20:33
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп очаква "Хамас" да освободи всички останали израелски заложници в понеделник

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп очаква "Хамас" да освободи всички останали израелски заложници в понеделник идната седмица. Планът му от 20 точки за мир в ивицата Газа предвижда това да стане до три денонощия от влизането в сила на прекратяването на огъня, за което се договориха снощи "Хамас" и Израел. Постигната е сделка за..

публикувано на 09.10.25 в 20:17

МТСП: Скоро ще се наложи да спре приема на заявки по инициативата "Избирам България"

Съвсем скоро ще се наложи да спре приема на заявки по инициативата "Избирам България", съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефтимова по време на заседание на Комисията по политиките за българите извън страната. "Предполагам, че съвсем скоро, предвид много големия интерес, ще се наложи да затворим набирането на..

публикувано на 09.10.25 в 20:06
Димо Дренчев в НС

НС одобри споразумение за безлихвен заем от 250 млн. евро с Банката за развитие на Съвета на Европа

Парламентът одобри на първо четене Рамково споразумение за безлихвен заем от 250 милиона евро с Банката за развитие на Съвета на Европа и Република България по Механизъм за съфинансиране на програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 година. Заемът има за цел да подкрепи националното съфинансиране по проектите,..

публикувано на 09.10.25 в 19:50
Българският правителствен самолет на летището в Талин, Естония, 9 октомври 2025 г.

Президентът е в Талин за участие в годишната среща на държавните глави от групата "Арайолуш"

Рисковете пред Европа заради влошената среда за сигурност и войната между Русия и Украйна са сред темите на международен форум в Талин, в който участват 11 държавни глави на страни от Европейския съюз.  Сред тях е президент Румен Радев, който пристигна за годишната среща на държавните глави от групата "Арайолуш" в Естония.  Възможностите и..

публикувано на 09.10.25 в 19:35
Доц. Петко Стефановски по време на заседанието на парламентарната Комисия по здравеопазването - 9 октомври 2025 г.

Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност

Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност спрямо дела на частните лечебни заведения с такава дейност - това показват резултатите от серия проверки на Здравната каса (НЗОК) в 42 лечебни заведения у нас, които са с най-значително увеличение на хоспитализациите през тази и миналата година.  Данните бяха представени от управителя на НЗОК..

публикувано на 09.10.25 в 18:59