Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кино на открито - новият формат ще доминира в София през лятото

Технически музей в Германия провежда прожекции на открито в епидемичната ситуация. 30 април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Богат културен живот въпреки пандемията обещават от Столичната община за това лято в София. Столичани може да гледат кино на открито в паркове, както и в автомобилите си. Повече информация за прожекциите на открито от общината ще обявят след седмица. 

Националният оперативен щаб трябва да излезе с позиция, за да бъдат спазени всички противоепидемични мерки. 
Заместник-кметът по образование и култура в Столичната община доц. Тодор Чобанов е категоричен, че в София има място за автокино.

"Автокиното е формат, който е много подходящ за ситуацията, в която се намираме. В София има много пространства, които могат с някои усилия да бъдат адаптирани. Това е също така част от летния живот в града. Години наред вече правим прожекции в Борисовата градина и на други места, но присъствието на автомобила автоматично ни въвежда в спазване на здравословните изисквания в това предпазваме себе си и околните", отбеляза доц. Тодор Чобанов.

Според Чобанов прожекциите на филми на открито са възможност да компенсираме невъзможността да посещаваме киносалоните.

Лятното кино в района на Националния дворец на културата ще работи. Ще има прожекции в парковете и градините. Кината на открито ще са само част от дейностите, които се подготвят.

"Мога да кажа убедено, че в момента това, което виждам, е един много силен, повишен интерес от страна на редица оператори, творци, знакови личности, които през годините са действали основно в залите. Сега си дават сметка, че трябва да търсим новия формат", допълни Тодор Чобанов.

Според Галин Желязков организирането на автокино е безопасно, тъй като посетителите стоят в автомобилите си, а колите са разположени на разстояние. 

"Самите билети, всичко останало изцяло се случва онлайн", обясни Галин Желязков от инициативата "Автокино".

Той призова при организирането на прожекции на филми на открито българите да изберат родни заглавия.

Идеята за прожекция на филми в междублоковите пространства е възникнала, за да се показват заглавия, които не са достигнали пълния капацитет на зрители в мрежата на разпространение в кината.

"За нас винаги е било идея да дадем втори шанс на хубавите български филми да се виждат от още нова публика. От друга страна винаги сме се стремили към мислене в посока - по какъв начин биха могли по-отдалечените периферни райони на нашите градове да бъдат облагородени чрез културни събития, чрез приятни колективни занимания", подчерта Катерина Ламбринова от "Блок Кино".

В момента се обсъждат различни формати за провеждане на прожекции на открито.

"Със сигурност хората ще трябва да бъдат много по-малко. Досега винаги са били към 400 души, което е невъзможно", допълни Катерина Ламбринова.

Репортажа и интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05