Часове преди края на извънредното положение депутатите окончателно ще гласуват в какви условия да продължи да функционира държавата след 13 май.
В продължение на два месеца живяхме в безпрецедентни условия на извънредно положение заради коронавируса - политическо решение, което обедини за първи политиците у нас от дълго време насам, и което мнозинството българи посрещна одобрително - поне това показваха данните на социологическите проучвания. Какви са изводите и анализите за периода на извънредното положение и луташе ли се страната ни между неизвестното и проба-грешката?
"И съм развълнуван, и съм горд от българския парламент, от това, че в един тежък момент можем да мислим преди всичко за народа си". С тези думи на 13-и март премиерът Бойко Борисов изрази задоволството си при пълната подкрепа в пленарната зала сред управляващи и опозиция на предложението на кабинета за въвеждане на извънредно положение.
"Искаме за един месец това извънредно положение, то ни е нужно главно за недисциплинирани хора, които които разнасят заразата". Но месеците станаха два, а за повече властта и не посмя, защото все повече се надигаха гласове как гладът ще победи страха - подети от държавния глава Румен Радев.
Въпреки критиките и престрелките между "Дондукотв" 1 и "Дондукотв" 2 - правителството удържаше ситуацията, колкото можеше, народът живееше с брифингите на председателя на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски, а здравното министерство издаваше заповед след заповед.
Извънредното положение постави планинския курорт Банско под карантина, последваха редица ромски махали в страната. КПП-та на областните центрове проверяваха автомобилите. Празниците обаче се оказаха по-силни от ограниченията и не спряха българите. Стотици хиляди декларации препълниха канцелариите на полицейските управления - сред тях и много фалшиви. Столицата остана затворена за нарушителите на строгите пропускателни мерки, но за кратко. Кучетата с предимство се разхождаха в паркове, църквите не затвориха врати.
Социолозите отчитаха подкрепата за предприетите противоепидемични мерки от властта, но и страховете на хората за работата и доходите. В обществото все повече се надигаше гласът на такива, които отричат съществуването на коронавируса.
Политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд" очерта тезата, че ако оперираме с думите от политическото поле, в страната са се очертали, образно казано, две политически партии - тази на председателя на оперативния щаб Венцислав Мутафчийски, която наложи мерките, и на доц. Атанас Мангъров, председател на Медицинския експертен съвет към правителството, чийто образен електорат е по-скоро скептичен към вируса.
Типично българският хумор надделя и социалните мрежи преляха от колажи и шеги, олицетворяващи категоричността за мерките, но шегата настрана. След 13 май българите продължаваме да живеем под строги правила за карантина, следене на трафични данни, с маски на закрити обществени места, на социална дистанция и в очакване на евентуално обявяване на "извънредна епидемична обстановка".
Репортаж на Виолета Ашикова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..