Дневник, наречен "Календар на доброто" събира в сайт историите за инициативите на граждански организации за помощ на нуждаещи се хора в условията на извънредното положение. Идеята е обединила някои от най-големите неправителствени организации у нас. Те вярват, че, отброявайки дните на изолация, има смисъл да преброим и добрите истории на хора и организации.
В "Календар на доброто" са описани историите на 99 малки и големи организации, които от 13-и март са започнали различни прояви в помощ на хора в нужда - дарителски кампании, раздаване на безплатни пакети с храна, изпълняване на поръчки за купуване на лекарства, набиране на таблети, смартфони и лаптопи, за да подпомогнат дистанционното обучение на учениците.
Надя Шабани от Центъра за нестопанско право сподели пред БНР защо е важно добрите истории да бъдат разказани:
"Това са истории на солидарност и съпричастност. Към момента на сайта dobroto.bg са качени около 100 истории за инициативи и действия по време на кризата, които показват колко българите сме чувствителни към страданията на другия и се активизираме, независимо че нямаме много. Важното е да си помагаме и заедно да се справяме".
По думите ѝ кризата с коронавируса е голяма възможност за рестарт:
"За да можем да си помислим, кое е важното в отношенията между нас. Кое трябва да развиваме и да укрепваме. И кои са нещата, които можем да изоставим".
Репортажа на Добромир Цветков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..