Всички подобни кризи минават през различни етапи, които се познават добре. Минаваме класически през тези етапи – не само България, но и всички страни по света, каза психологът в предаването „Хоризонт до обед“.
„Понеже вече преминахме пик на кризата, сплотяването, дори героизма на някои хора, които даваха пари или се записваха доброволци, сега влизаме в тази фаза, която най-общо се нарича отрицание – когато започва да се поставя под съмнение дали мерките, които са предприети на световно ниво или ние сме предприели, по някакъв начин са отговаряли реално на изискванията. Фазата е нормална, нормално е да се стигне до това“, отбеляза Игов.
Когато през 80-те години в България са се появили първите няколко десетки души, заразени от СПИН в Бургас, той е бил част от екипите, които са се опитвали да овладеят ситуацията с моряците, без да се дава гласност на случващото се. Тогава успели да овладеят първоначалното напрежение, но след няколко месеца в семействата на заразените имало и други разболели се. „Въпреки че им беше обяснено, въпреки че им беше разказано подробно как да се пазят, каква е епидемията, какво може да се случи с тях. Цитирам думите на една жена, която през сълзи тогава ми казваше: ама нали го виждам, той е здрав, прав, нищо му няма, докторите нещо объркаха. И буквално се обрече на смърт с тази фаза на отрицание.“
Когато се смени моделът и вместо на училище си у дома, се губи умението за концентрация, изтъкна Иван Игов относно предстоящите изпити и мотивацията на учениците за тях след продължителното дистанционно обучение.
В желанието на зрелостниците да имат изпращане в училищния двор, каквато е традицията, психологът вижда „един от най-острите психологически проблеми по време на криза“ или в случая на пандемия – загуба на контрол върху личния живот. „Нормално е да искаш образно да се върнеш към нормалност с отделните белези за това.“ Психологът обаче съветва завършващите „да отложат това празнуване за наесен“, когато вече ще знаят къде ще учат и ще има с какво да се похвалят. „Празникът може да продължи тогава и да продължи истински. Докато сега ще е някакъв празник с маски.“
Наблюденията върху други подобни кризи по света и статистиката от тях показват, че месец-месец и половина след връщането към нормалност при немалък процент от хората – около 12% по-тежки случаи до 35-36% при по-леките случаи, започват да се проявяват симптоми на т.нар. посттравматичен стрес.
„То е като с адреналина. Ако сте участвали в пътен проблем, знаете как адреналинът ви кара да се мобилизирате, след това целият човек се разтреперва и дори отпада. Има такъв ефект, този ефект е изследван.“
„Нормално е децата ни да изпитват безсъние, напрежение. Вчера по телефона една клиентка говореше за това, че 8-годишното й дете не иска да свали маската и ръкавиците дори вкъщи, така че ще имаме и такива случаи“, допълни Иван Игов.
Психологът препоръчва да се хванем „за ценното, за сигурното, за онова, с което сме изпитали приятни чувства по време на пандемията и да продължим“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..