Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов, Център за изследване на демокрацията:

Когато няма икономическа логика, човек търси други мотиви

Управляващите не могат да изберат добри регулатори - или няма квалифицирани, или няма независими

Снимка: БГНЕС

„Поглеждайки назад във времето, човек вижда, че никъде, където има държавна компания, няма толкова добро управление, че да се постигнат и намаление на цените, и някаква промяна в структурата на пазара. Можем да споменем сектор енергетика и хората веднага се сещат за „Топлофикация – София“. Това каза в предаването "Преди всички" Руслан Стефанов, директор на Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Той коментира създаването на бъдещата Държавна петролна компания, която ще бъде на пряко подчинение на министъра на икономиката, с планирано изграждане на до 100 бензиностанции в цялата страна.

Руслан Стефанов изрази предположение, че с лансираното създаване на Държавна петролна компания сега може да се търси чисто политически ефект, например отвличане на вниманието от комуникацията между „държавен служител и бизнес човек“. По подобен начин според него стои въпросът с обявеното намаляване на ДДС само за определена дейност, което по думите му прилича на политическо разбирателство, свързано с функционирането на правителството в следващата една година.

Когато не вижда икономическа и институционална логика, човек търси някакви други мотиви, изтъкна Стефанов. „Тези, които най-често се споменават, са защита на определен интерес на други големи бизнес играчи, които излязоха замесени и в сагата с смс-ите, и на второ място това са някакви политически интереси.“

„Това, което със сигурност знаем и до момента е, че, да, на българския пазар има проблем. Единствено КЗК не намери правни основания за санкционира компаниите, въпреки че в един момент и конкретни разменени имейли бяха намерени, където очевидно има сговор между големи вериги. А иначе е ясно, че най-голямата българска компания очевидно има ценово лидерство, което останалите следват и не е необходимо да имаш Нобелова награда за икономика, за да можеш да видиш, че българските цени очевидно стоят малко по-високо, като се махнат данъците, от тези в Европейския съюз, в държави, в които имат много по-високи доходи.“

В момента цените на горивата така паднаха, че едва ли ако имаше държавна компания тя щеше да ги свали още повече, посочи Руслан Стефанов. Той вижда няколко „разумни тези“, представени от министрите, които обаче „всеки човек с малко повече разсъждения може да отхвърли“. Едната от тях е за цените – формалният аргумент за разбиване на монопола на пазара. 

„Въпросът е защо това не може да се направи и сега чрез например Държавния резерв, тоест едно добро управление, съответно предоставяне на количества на пазара, когато има нужда от такива и за натиск върху цените. Това може да се случи, това е единият вариант. Другият вариант е – опитваме се да намалим зависимостта на българската икономика от Русия. Появи се и такава възможност - тази компания се прави, за да се намали тази зависимост, което е легитимна цел, само че е ясно, че това едва ли може да бъде постигнато чрез държавна компания.“

Тази намеса на пазара идва в момент, в който играчите на пазара са ясно разделени, уточни икономистът.

„Контекстът, в който се случва, е наистина неприятен. От една страна министрите изглежда казват, че не може да се има доверие на независимите регулатори. На фона на това, което от 2014 година насам се случва – Българска народна банка, Комисия за финансов надзор, Държавната комисия по хазарта, това звучи страшно, тоест че българските управляващи не могат да изберат регулатори, които могат да се справят с регулирането на пазара - или няма достатъчно квалифицирани, или няма достатъчно независими. Но в същото време смятаме, че можем да направим държавна компания, която от нулата, без опит, ще бъде фактор на пазара. Което звучи крайно, крайно неубедително.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доклад на ЕК очертава основните предизвикателства пред България

Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят - това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър. "България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на..

публикувано на 18.12.24 в 12:19
Румен Радев с Виктор Орбан в Будапеща.

Румен Радев и Виктор Орбан ще обсъдят двустранните отношения и регионалната сигурност

На 20 декември, петък, в 12.30 часа президентът Румен Радев ще се срещне на "Дондуков" 2 с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който ще бъде на посещение у нас по покана на българския президент, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми..

публикувано на 18.12.24 в 12:06
Саломе Зурабишвили в Европейския парламент, 18 декември 2024 г.

Президентката на Грузия поиска в Европарламента подкрепа за европейското бъдеще на страната си

Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили настоя Европа да играе по-категорична роля срещу управляващите в страната, които спират проевропейското ѝ бъдеще. В реч пред Европейския парламент в Страсбург, тя определи решенията на министрите на външните работи от понеделник като първа, но недостатъчна стъпка. "Европа е предпочитана дестинация за..

публикувано на 18.12.24 в 11:33
Таблото с коригиран шрифт

Спор в НС за големината на цифрите и буквите в електронното табло

Спор за шрифта и големината на цифрите и буквите в електронното табло, на което се изписват резултатите от гласуванията, доведе до прекъсване на заседанието, обвинения в партийна пристрастност и промяна в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Повод стана изписването на пълното наименование на парламентарната група на..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Главчев увери: Средства за асистирана репродуктивност до края на годината има

Служебният премиер Димитър Главчев увери, че средства за асистирана репродуктивност до края на годината има. Той определи като спекулации  твърденията на кого са дадени и на кого не.  Главчев напомни, че разходната част на проекта за бюджет за следващата година е плод на решения, приети от предходните парламенти.

публикувано на 18.12.24 в 11:24

Да удължат ли учебната година?

Има ли вероятност и възможност учебната година да бъде удължена с около седмица? Темата попада за пореден път във фокуса на общественото внимание. Миналата седмица министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков коментира, че е изключително важно да има дебат по темата, в който да се включат учители, родители, ученици . До..

публикувано на 18.12.24 в 11:20

Съкращения в дърводобивните и дървопреработвателни фирми и предприятия в Кюстендилско

Започват масови съкращения в дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия  в Кюстендилско - така е заради продължаващата с месеци криза в сектора, коментираха за БНР от сдружението Форест БГ с над 30 членуващи фирми. Вече има освободени работници, отбеляза председателят на сдружението Георги Георгиев. Проблемът, който не се..

публикувано на 18.12.24 в 10:53