Български акушер-гинеколози извършиха уникална операция с лапароскопска техника, като отстраниха 19 миоми на 39-годишна пациентка. Така жената е получила възможността да сбъдне мечтата си да роди второ дете.
39-годишната жена живее и работи в Германия. Диагнозата й е поставена там, но лекарите били категорични, че единственият начин за лечение е отстраняване на матката. Жената отказала да й бъде направена тази операция заради желанието си да има второ дете. Следвайки мечтата си, се върнала в България да търси друго лекарско мнение.
Двама акушер-гинеколози: д-р Георги Стаменов и д-р Ваня Атанасова от МБАЛ „Надежда“ извършили уникална операция с диоден медицински лазер, при която са отстранени 19 миоми и са запазени детеродните функции на пациентката.
"Уникалното на тази операция в крайна сметка ще се окаже фактът, че всъщност ние дадохме шанса на тази жена в един момент да реализира желанието си за втора бременност, а какво по-уникално от това да дадеш възможността на един човек да има дете", каза пред "Хоризонт" д-р Ваня Атанасова.
Миомната болест е много често срещано заболяване при жените, но подобни случаи са рядкост, подчерта тя. "Да, наистина не са чести случаите, в които се срещат матки с толкова много миомни възли, но в същото време не е и казуистика. Има много случаи, при които жените са с множество миоми, но тук вече идва преценката и възможността, и подготвеността на екипа от хирурзи да преценят и да вземат решение, че може да се направи една консервативна операция, а не да се направи операция, при която да се отстрани матката".
Случаят е доказателство, че колкото и сложно да изглежда състоянието, винаги е добре да се потърси и второ мнение.
"Ако нямаме състояние на спешност и строги индикации, които наистина да налагат отстраняване на цялата матка, това което аз и в своята практика винаги давам като съвет на пациентките си, винаги да търсят второ мнение", допълни д-р Атанасова.
В специализираните болници за женско здраве у нас вече е възстановено извършването на всички дейности отпреди началото на епидемията от коронавирус.
Репортажа можете да чуете в звуквоия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..