Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Сънят на Сципион” от програмата на OperaVision

Снимка: OperaVision

Моцартовият фестивал в програмата на OperaVision насочва вниманието ни към една напълно непозната опера на Моцарт - „Сънят на Сципион“. Тя много рядко се поставя в оперните театри, а и записите, осъществени от звукозаписните фирми, са само два. Така че за всички любители на операта  тя е неизвестна, може да се каже –откритие, но веднага ще  добавя -стойностно откритие, което си заслужава да се чуе!

Моцарт композира „Сънят на Сципион”, когато е на 15 години, по либрето на Метастазио, който е взел сюжета от книгата на Чичеро със същото заглавие. Странен избор за такъв гений като Моцарт - съдържанието е нравоучително, морализаторско, липсва каквото и да е  сценично действие. Може би и затова той кръщава творбата си  драматична серенада, а не опера. Всъщност това е по-скоро  оратория, защото са включени 10 арии и няколко хорови сцени, липсват ансамбли, оркестрови фрагменти, характерни за този жанр.

Съдържанието накратко: Сципион сънува, че при него идват две алегорични фигури - Фортуна и Констанца, които настояват той да предпочете коя от двете за да му стане спътница в живота. Позволяват му да им задава въпроси. Разбира се, всяка говори за добродетелите, които притежава, а те си личат от имената им - Фортуна и Констанца. В помощ идват още мъртвият военачалник Публиус и бащата на Сципион Емилио, които също съветват героя. Когато той избира Констанца, Фортуна се разгневява, Сципион се събужда и хорът пее химн на добродетелта. Странен избор за 15 годишно дете, но творбата е била посветена на архиепископ Сигизмунд фон Шратенбах и явно съдържанието е отговаряло на изискванията. Уви, той неочаквано умира и се налага Моцарт да промени  посвещението - на новия архиепископ граф  Колоредо.

На 1 май 1872 година част от операта е изпълнена - една ария, финалния хор и заключителния речитатив, посветен на новия архиепископ. До края на живота си Моцарт не вижда постановка на цялата  си творба. Едва през 1979 година операта е изпълнена в Залцбург на Моцартовите седмици като в изпълнението участват едни от най-известните певци на това време - Петер Шрайер, Лучия Поп, Едита Груберова, Томас Мозер, Едит Матис със Залцбургския камерен хор и оркестъра на Моцартеума под диригентството на Леополд Хагер. Този състав осъществява и първия запис на операта „Сънят на Сципион“. През 1991 г. е направен още един запис. През 2001 г. Готъм камерна опера представя за първи път творбата в САЩ, а миналата година тя бе представена в театър Ла Фениче Венеция. Точно това е записът, който се предлага в OperaVision.

Изпълнението е на много добро професионално ниво. Пеят предимно млади певци, вече известни изпълнители на барокова музика в Европа. Задачата им никак не е лесна - ариите са 10, но технически са много трудни, виртуозни, изискват сериозна вокална техника,  нищо че са композирани от 15-годишно дете. Въпреки че не са още типичните за Моцарт арии, каквито обичаме да слушаме, те са написани майсторски, а в някои вече се усеща бъдещото развитие на композитора, особено във втората ария на Констанца. Слушайки я, си представяме бъдещата Царица на нощта. Интересното е, че от шестима изпълнители трима са тенори /мъжете/ и три – сопрани /жените/. Изпълнителят на ролята на Сципион Джузепе Валентино Буцо, носител на наградата „Лучано Павароти, е отскоро на оперната сцена. Пее в италианските оперни театри, в Южна Америка, а скоро дебютира в Ковънт Гардън с ролята на Неморино. Музикален, със стабилна техника, той уверено върви към голямата кариера. Прави впечатление с лекия си и подвижен глас изпълнителката на ролята на Констанца Франческа Бонкомпани, известна изпълнителка на барокова музика, пяла в най-големите концертни зали по света с диригенти като Уйлям Кристи, Джон Елиът Гардинър, Филип Херевеге, Марк Минковски, Пол Егню. Това е достатъчно престижна биография! Убедителни бяха и певците, ангажирани в останалите роли: Бернарда Бобро – в ролята на Фортуна, Емануеле Д’Аганно - Публио, Лука Червони - Емилио. Спектакълът дирижира известният италиански диригент, музиколог, композитор, историк и флейтист Федерико Мариа Сардели, който много вещо представи операта. Известната италианска оперна режисьорка Елена Барбалих беше направила чудеса, за да раздвижи сценичното действие и да направи операта подходяща за гледане.

Интересен е спектакълът на „Сънят на Сципион“ и заслужава да бъде гледан! И не бива да забравяме, че тази опера е сътворена от едно 15-годишно дете!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25