При 2 милиарда потребители на Фейсбук сега я няма тази технологична бариера, за да може човек да излезе и да изкаже мнение по даден въпрос, подчерта Гаджоков в интервю за "Хоризонт".
„В съвременния свят има огромен поток информация, която създава чувство за нервност, чувство за липса на контрол върху света около теб. Когато имаш това чувство, ти имаш нужда от това да го компенсираш с усещането, че имаш контрол, че разбираш света. С едно обяснение за сложните неща, които са трудни да бъдат разбрани – като коронавируса и много други теми. С едни прости обяснения, които те извиняват от това да имаш отговорност, да трябва да положиш усилия да разбереш, че това нещо не е просто, а е сложно. Че твоите знания не стигат, за да го обхванат и да изказваш позиция по него. Хората просто искат да се чувстват сигурни, защото разбират света. Когато не го разбират, те не са сигурни и търсят обяснения, които ги извиняват. Конспирациите, фалшивите новини са едни извинения. Защото те им казват – има заговор, някой друг е направил нещо, всъщност вие не сте виновни за това, вие страдате, затова сте жертви на това“, коментира IT специалистът.
При фалшивата новина основното в съдържанието е неистинско, но има много конкретика: детайли, факти и твърдения, които не могат да бъдат проверени. При конспиративните теории звученето е по-общо, отбеляза Красимир Гаджоков.
Той е автор на проекта „Медийно око“, проследяващ вече 906 български онлайн издания. Формално проектът е започнат още през 2013 година, най-новото му приложение е „Стоп! Неетична медия“, което засега само е за десктоп и работи с браузърите Firefox и с Chrom, все още няма версия за мобилни устройства. То цели да предупреди потребителите на информация да бъдат по-внимателни с определени сайтове.
64% от наблюдаваните български медии са неетични, това са общо 584 сайта от 906, съобщи Гаджоков в предаването "Преди всички". Те публикуват фалшиви новини, реч на омразата, сензации, обществени заблуди или са анонимни и не е ясно кой е техният собственик.
Гаджоков иска да проследи създаването на сайтовете през годините, за да се види има ли времево клъстеризиране, например около избори. Ако в годините с избори има много повече регистрирани сайтове, това ще обясни създаването им с прокарване на определена политическа теза, смята той.
Попадам на много регионални сайтове, които публикуват ежедневни новини на човешки език, понякога сензационни, но не неетични, подчерта Гаджоков, който е стигнал до извода, че сред този тип сайтове има най-малко фалшиви новини. „От всички сайтове, които съм преглеждал, най-етични са регионалните сайтове, местните сайтове, градски, общински.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..