Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята като атракция

Анна и Димитър Спасови представят миналото чрез занаяти

Анна Спасова и Димитър Спасов
Снимка: Здравка Маслянкова

Двама свищовлии са посветили живота си на мисията да представят историята по нетрадиционен и интересен начин. Анна и Димитър Спасови, създатели на клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, показват живата история чрез различни демонстрации на бита и занаятите на предците ни.

Анна и Димитър Спасови са свищовлии, семейство на средна възраст, отдало се на мисията да направи историята по-интересна и разбираема за малки и големи. Те са реконструктори, организатори и участници в много исторически възстановки и фестивали в България и чужбина.

Анна Спасова е завършила керамика в Троян и по професия е художник-керамик, занимава се с деца като води група по художествена керамика в първото българско читалище „Еленка и Кирил Аврамови“ в Свищов и работи с терапевтична цел с деца с увреждания.

„Тези всички неща, съчетани в едно, се получава едно цяло, което е добър продукт, който е достатъчно добър за крайния потребител - от А до Я си минавате по всичките сетива, възприятия и усещания“, казва Анна Спасова пред "Хоризонт".

Снимка: Здавка Маслянкова

Преди повече от 10 години Димитър Спасов създава клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, събира съмишленици от цялата страна и изоставя журналистиката в името на историята.

„Освен че между другото съм бил журналист и много други неща, винаги хобито ми е било насочено в тази посока и реших в един момент, че хобито може да стане професия, макар и да дава повече духовна храна и ето, стана. Опитваме се. Моята голяма любов е историята, античната история, късната античност“, изтъква Димитър Спасов.

Анна и Димитър Спасови се осмелиха след отмяната на извънредното положение да организират първите демонстрации за туристи в античния град Никополис ад Иструм до Велико Търново, които продължават и тази събота, и неделя.

„Много ни се иска да вкараме в България тази практика, която всъщност по цял свят е доста богата  - да направим обектите живи. Защото разкошните артефакти, които са тук, имат своята стойност, но, оживени,  изглеждат по съвсем друг начин - тогава вече са „храносмилаеми“ дори за хора, които не са толкова навътре в тази наука и носят празник и настроение за всички и много информация. Това е историческо наследство, ние го имаме, то ни е дадено и няма вариант, в който да кажем - това е чужда история“, допълва Димитър Спасов.

Снимка: Здравка Маслякова

Една птичка пролет не прави, признава Анна Спасова. Според нея историческо наследство, занаяти, култура трябва да са като пръстите на едната ръка, за да направят здрав юмрука на българското.

„България има невероятни таланти, занаятчии, хора, които има какво да покажат на света. Хора, които знаят историята отпреди тази 681-а. Ние сме облечени от такива хора, обувките ни са правени от такъв занаятчия, оръжията са ковани тук, в България. Нашата идея е да си ги изработим тук, да нахраним някое българско семейство с парите, които ние даваме или на нас ни дават. Ние помагаме един обект, без значение къде е в България, да се популяризира, т.е. взаимопомощ - култура, представяне на историята и атракция", подчерта Анна Спасова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55