„Последните 2 месеца бяха сериозен тест за технологиите. Стана ясно, че широколентовият интернет все още е мечта, особено по отношение на достъпа през мобилни устройства за България. Оказа се, че голяма част от оптичния интернет у нас не е с тази скорост, за която ни говорят провайдърите. Бяха претоварени социалните мрежи и всякакъв вид средства за организиране на телеконференции“.
Това каза за БНР Доцент Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии при Българската академия на науките. Той коментира че образователната ни система е успяла „да се адаптира донякъде към ситуацията“:
„Друга е темата, че за да остане в дигиталната сфера, ще трябва доста неща предварително да се подготвят, защото не е достатъчно само комуникацията между учител и ученик, а трябва да имаме и доста интерактивни решения, които все още не са факт, но могат да навлязат доста бързо. В тази област виртуалната реалност много би могла да помогне“.
Негатив от пандемията е прекаленото седене в интернет, което изморява чисто физически.
Ще се забави ли развитието на човечеството
„По скоро социално нещата ще се променят след пандемията заради очакваните негативни икономически показатели. Но, от гледна точка на технологиите и тяхното приложение, едва ли пандемията е била катализатор в негативен план, а по-скоро – обратното. Хората даже прекалено много ползваха технологии. Разбира се, увеличи се броят и на крайно негативните въздействия по отношение най-вече на фишинг атаки и зловреден софтуер в социалните мрежи. От положителна гледна точка, мисля, че хората видяха, че технологиите могат да им дадат много по отношение на информационния обмен и на възможността да учат нещо наистина интересно“.
Според учените от БАН оставаме „много“ уязвими в социалните мрежи.
„Това са по-новите методи за атаки – с много занимателни игри или чатове, които имат допълнителни емотиконки. Те достигат до вашата формация, която не е публично споделена в социалните мрежи. Просто трябва да се научим да живеем с новото понятие за лично пространство в дигиталната ера“.
В мрежата и социалните мрежи постоянно битуват и се развиват фалшиви новини, подчерта той.
„Мисля, че потребителите малко даже се отегчиха от големия информационен обем от всевъзможни източници по света и особено в социалните мрежи и в интернет медиите, като се научихме, донякъде, да ползваме тези информационни източници на едно средно ниво и просто да са информираме допълнително“
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

Правителството в Испания номинира Тереза Перамато за нов главен прокурор на страната. Тя ще замени Алваро Гарсия Ортис след като Върховният съд го отстрани от поста. Тереса Перамато е прокурор от кариерата с 35 години опит и се радва на единодушното признание на юристите, посочват испанските медии. В момента тя е главен прокурор на..
В Кипър започва инвестиционна програма за защита и подобряване на горите като "обществено благо", обяви екоминистерството. Тя се финансира по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Целта на програмата е да се засили устойчивостта на горските екосистеми на Кипър чрез създаването и модернизирането на..
Центърът за изследване на демокрацията организира дискусия "Европа в разговор: Към траен мир за Израел и Палестина" . "Как може да се постигне траен мир в Израел и Палестина сигурно е въпрос за повече от един милион долара" . Това каза пред БНР Георги Милков , журналист от "24 часа" и БНТ: "Едва ли дори тези иначе доста сериозни експерти,..
Юлия Панчева е доктор по българска литература, преподавател по книгоиздаване в дисциплините "Социология на книгата", "Детско книгоиздаване", "Електронни книги" и "Публикуване на литература в интернет". Фотографът Николай Трейман засне по време на премиерата Цочо Бояджиев в цял ръст до книгите му. Очаква книгите да го "надскочат" по ръст.....
Депутати от управляващата коалиция и ДПС-НН предлагат промяна в преходните разпоредби на проекта на бюджет за следващата година, с която да се даде възможност на Министерският съвет да отпусне допълнителен трансфер към бюджета на Държавното обществено осигуряване от 4 милиона евро, с които да се увеличат разходите за персонал в Националният..
" Без основни права няма върховенство на правото. Без върховенство на правото няма демокрация " - това беше едно от посланията на провелата се в София конференция на тема "Диалог за отбрана и демокрация. Крепост на свободата". Един от панелистите във форума беше Андреас Акардо, ръководител на отдел "Институционално сътрудничество и Харта на..
Днес православната църква чества паметта на Свети Климент Охридски. Софийският университет чества своя патронен празник. Празникът ще започне със света Божествена литургия в параклисА "Св. Климент Охридски" в Богословския факултет на висшето училище. След това с литийно шествие към паметника на Климент Охридски ще бъдат поднесен венци и цветя..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...