Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Бакалова: "Александровска" има терен за детска болница и без този строеж

Протестът на инициативата „За истинска детска болница“ не се отменя

Снимка: БГНЕС

Архитект Петкана Бакалова - част от инициативата „За истинска детска болница“ коментира пред БНР вчерашното решение да не се строи върху изоставеното от десетилетия скеле в двора на "Александровска" болница, а теренът да се използва за изцяло нов строеж на Национална детска болница. Според нея решението е „просто първата стъпка в правилната посока“:
     

„Това е само една стъпка, макар и в правилната посока, от целия път, който трябва да бъде извървян, за да имаме истинска детска болница. Това означава анализ на нуждите, нова структура, промени в законодателството, промени в нормативната база, качествено задание, архитектурен конкурс - всичко това трябва да се случи, за да имаме истинска детска болница“.

Конструкторът на старата сграда заяви, че събарянето на настоящия строеж и започването на нов ще отнеме минимум 2 години. Бакалова от своя страна посочи, че само укрепването на стария строеж, по данни на голям немски концерн, би струвало около 500 лева на квадратен метър и би отнело над година:

На тази цена спокойно се строи нова сграда на груб строеж. Категорично укрепването на този строеж, с всички компромиси, които трябваше да търпим, ако бяха настанили националната педиатрия вътре, щеше да излезе по-дълго като срок и много по-скъпо“.

От инициативата „За истинска детска болница“ не са искали събарянето на стария строеж, допълни тя:

В нашето искане не е заложено събарянето на този строеж. Теренът на "Александровска" болница е достатъчно голям, за да бъде намерено архитектурно решение, което да удоволетвори нуждите на националната педиатрия и без да се занимаваме с този строеж. Вчера коментирахме възможностите и за други терени, които са подходящи. Премиерът "затвори" разговора до карето на "Александровска" болница, но това не означава, че ние няма още веднъж да изкоментираме други възможни решения, които може да се окажат и по-удачни. Колкото до терена на "Александровска" - той е достатъчно голям! Трябва преосмисляне на всички изоставени постройки там и съответно на терен, за да се намери най-доброто решение, но именно това е целта на един архитектурен конкурс“.

Дори и да бъде премахнат строежът, инсинераторът за биологични отпадъци остава на 20 метра, а това означава, че и той би трябвало да бъде премахнат, ако бъдещата болница се строи там, подчерта Бакалова. 

Снимка: БГНЕС

От инициативата са категорични, че съвременна нова болница може да има до 4 години – само 6 месеца повече, отколкото бе предвидено за завършване на строежа.

Новата болница не трябва да бъде търговско дружество, убедена е арх. Бакалова. Необходими са и специални промени в Закона за здравето. От инициативата са обсъдили с премиера по-редовни срещи в името на децата:

„На няколко пъти – 5-6 пъти в рамките на този час, в който беше срещата, поставяхме въпроса (за граждански борд върху процесите), а може би и повече. Не беше даден категоричен отговор. Беше приета принципно идеята, но виждам със задоволство, че МС са отговорили на вестник „Капитал“, че ще има такъв борд – обществен съвет - ние ще сме част от него“.

Инициативата „За истинска детска болница“ обаче не отменя насрочения за днес протест пред сградата на Министерски съвет въпреки вчерашната среща:

Протестът и подписката продължават, защото ние искаме да сме сигурни и да имаме гаранция за нашите искания. Докато не видим черно на бяло всички обещания, съответно правна форма, легитимни, няма как да спрем. Нашите искания са много и да - искаме да бъдат удовлетворени докрай! Още нещо - Камарата на архитектите в България взе решение да сезира Съда за правата на човека в Страсбург, защото Камарата не получи справедлив съдебен процес. Вчера коментирахме и това с премиера.

Няма нищо лично в това, което правим. Тази порочна практика на инженеринга - когато строителят решава какъв ще бъде проектът, той поръчва музиката, той я плаща и съответно никой не може да гарантира качеството и контрола на строителството - трябва да бъде прекратена в България, защото наистина я няма няма никъде другаде", изтъкна Петкана Бакалова.

"Приемаме факта, че в довършителните работи, детайлите, строителят може да има свобода, но всички трябва да сме наясно за какво си даваме парите - предварително и това става на база на проект. Никой не си поръчва къщата на инженеринг! Никой не дава на строителя 1 милион и да каже: „Направи ми някаква къща, както решиш, с 5 спални и нищо повече като изисквания“, защото в момента това представлява тази поръчка", коментира Бакалова.

За да получим качествена архитектурна среда, за която ние да носим отговорност и да не сме обвинявани, че градовете ни приличат на гета, трябва да има съответните процедури, с които да бъдат събирани качествени проекти и това е само конкурсът състезанието. Вчера казах на премиера: „Един архитект, дори и гениален, не може да направи 200 проекта, а един конкурс събира 200 варианта на едно решение“. 

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14