Празните пространства обаче "отключиха" проект, който цели да запълни празнотата в мегаполиса.
Въведените мерки за социална дистанция и указанията за стоене по домовете лишиха живеещите в Ню Йорк от бръмченето на мотори, подвикванията, клаксоните, и пробивните машини. Липсата на рутинната какафония донесе допълнително усещане за призначност.
На помощ се притече една от най-старите институции в града.
"Това се случи много бързо. Един ден си живеем нормално и на следващия всичко се преобърна с главата надолу и ние започнахме да се приспособяваме към нова норма", казва Анджела Монтефинис - старши ръководител на отдел "Комуникации" към Нюйоркската обществена библиотека.
"Тъй като бяхме наясно, че на хората им липсваше това, с което бяха свикнали, се събрахме с агенцията Mother New York. С тях преди сме работили за проекта InstaNovels за представяне на книги по "Instagram Stories". Те са много креативни. Заедно ни хрумна тази идея - да вземем тези звуци от ежедневието, които липсват на хората. В колекцията на библиотеката имаме хроники от изминалите 125 години. Това е просто един нов начин да правим това. С агенцията решихме да създадем този плейлист, който да е достъпен до всички", разказва Монтефинис пред БНР.
"Определено ми липсва шума от деца, които си играят навън. Аз имам две малки деца, така че като чух това, се развълнувах много. Разбира се, че ми липсва атмосферата нa библиотеката, защото това е работното ми място и за мен това е много утешаващо място. Но ако трябва да избера един звук това ще е този от ресторантите. Тази звукова картина ме пренесе обратно във времето и не само защото ми липсва храненето навън. Храненето навън и наслаждаването на питие навън са социални активности. Това, което много ми липсва, е просто да седнеш на маса с приятел, без да се налага да се притесняваш за маски или ръкавици", допълва Анджела.
"Аз съм нюйоркчанин откакто се помня. Общо взето съм не съм емоционална личност, но след като чух звуковата картина, се задавих от вълнение. Осъзнаваш какво ти липсва всеки ден. Мозъкът ти казва да вървиш напред и да насочиш вниманието си към ежедневните задачи. Но когато чуеш плейлиста, си припомняш, че само пред няколко седмици животът е бил такъв и сега е напълно различен. Това е много емоционално преживяване, но за мен то бе утешаващо, не тъжно. Да чуеш и да си кажеш "Ще бъдем отново в такава среда". Сега мога да слушам преди лягане, за да ми помогне да сънувам по-добри времена, до които в крайна сметка ще стигнем", оптимист е Анджела Монтефинис.
Целият албум е бил създаден от агенцията само за седмица. До момента е бил чут около 330 хиляди пъти и очакванията са повече хора да си пуснат саундтрака с характерни звуци от многомилионния град. Слушането отключва фантазията и определено действа утешаващо - може да се пренесете в метрото, да станете част от пъстро празненство и да проследите разходка по улиците на Ню Йорк, съпътствана от улични музиканти, кучета, гълъби и подвикващи минувачи.
Популярният проект е създаден малко преди библиотеката да отбележи своята 125 годишнина. Отбелязването става в труден за страната период, в който библиотеките ще играят ключова роля при възстановяването.
"Ние сме във всеки квартал. Предлагаме помощ с търсенето на работа и подобни услуги безплатно, така че виждаме ролята си като важна. Важно е да се припомня каква е мисията ни. Що се отнася занапред - планирахме няколко неща - голям фестивал, който трябваше да бъде отложен. Не сме сигурни дали ще успеем да проведем планираните събития, дали ще трябва да ги преместим за следващата година, но ще отпразнуваме по възможно най-добрия начин с оглед на обстоятелствата."
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..