Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяването на столичен булевард провокира граждански тревоги

Снимка: БНР

Живеещи около столичния булевард „Цар Борис III“ са готови за граждански протести, ако проектът за разширяване на Околовръстния път на София започне да се случва в сегашния му вид. Проектът предвижда частично изменение на булевард „Цар Борис III“, като се изгради тунелна връзка и се премахне съществуващото локално платно. Планирано е добавянето на ленти с посока на движение София – Перник.

Вече е публикувано обявлението за изготвен проект за частично изменение на Подробния устройствен план във връзка с това разширение.

Хората се опасяват, че под прозорците им ще преминава шестлентов път с интензивно движение, а за пешеходците ще стане опасно, защото отсечката ще се превърне в скоростна.

Отец Димитър

По новия проект за разширение на булеварда пътят минава непосредствено до параклиса „Св. Пантелеймон“. Отец Димитър е председател на храмовото настоятелство. Опасява се не само, че пътят ще минава твърде близо до самия храм, но и от факта, че идейният проект предвижда навлизане вътре в самия храм, което определя като абсурдно и недопустимо.

„Според проекта е около 1.50 метра. Това е твърде близо до храма, който е със стари основи, плитки, и няма да издържи увеличаването на пътникопотока“, изтъква свещеникът.

Олтарът и входната врата за самия храм са от страната на булеварда. Отец Димитър недоумява „как един такъв голям проект от национално значение не е обмислен в детайли“.

Локалното платно до храма

Главният архитект на София Здравко Здравков не вижда място за притеснение. „Успяхме да убедим и експертите, и Комисията по транспорт, и Агенция „Пътна инфраструктура“, че сме избрали най-доброто решение. Предходното решение предвиждаше 2 тунела, тези два тунела ги оптимизирахме – в момента идващите от направление Владая – Княжево ще ползват наземно преминаване. Този тунел е единствено в обратната посока“, коментира Здравков, според когото решенията за пешеходците също са подходящи. „Пешеходците са изкарани на ниво терен, с нормален светофар. Предходно решение имаше с вкарване на пешеходците под земята.“

Главният архитект на столицата уверява, че през локални платна ще има достъп до всички сгради. Бъдещата велоалея пък ще достига до центъра на „Княжево“.

Драгомир Цветанов

Драгомир Цветанов живее на булевард „Цар Борис III“. Казва, че той и съседите му не срещат „разбиране или разум в общината или някакъв друг орган“. Смята, че гражданите трябва „да се съберат и да преградят булеварда“.

„Не е проблемът в голото разширение на булеварда. Той може да бъде и по-голям, да се отнемат и площи отстрани, които в момента са свободни. Този проект, така изпълнен, ще създаде такива задръствания и такива опасности за хората, че аз, ако го осъществят, никога няма да ползвам тунела. Ще се страхувам, че влизайки в тоя тунел, при една повреда на автомобил, при пожар, при наводнение, тук ще стане един смъртоносен капан“, изразява своите притеснения Цветанов.

Сградите по протежение на булеварда от храма „Цар Борис III“ до спирка „Планинец“ нямат излаз до друга улица, освен до булеварда, допълва той. Мнозина от жителите на квартала се опасяват, че високоскоростното и наситено движение по новия път ще ги затруднява да се прибират и да паркират пред домовете им.

Разширението на столичния булевард „Цар Борис III“ е част от последната отсечка за реновиране на Околовръстния път и свързването на квартал „Младост“ с магистрала „Люлин“.

Различните мнения чуйте в звуковия файл.

Снимки: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53