Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяването на столичен булевард провокира граждански тревоги

Снимка: БНР

Живеещи около столичния булевард „Цар Борис III“ са готови за граждански протести, ако проектът за разширяване на Околовръстния път на София започне да се случва в сегашния му вид. Проектът предвижда частично изменение на булевард „Цар Борис III“, като се изгради тунелна връзка и се премахне съществуващото локално платно. Планирано е добавянето на ленти с посока на движение София – Перник.

Вече е публикувано обявлението за изготвен проект за частично изменение на Подробния устройствен план във връзка с това разширение.

Хората се опасяват, че под прозорците им ще преминава шестлентов път с интензивно движение, а за пешеходците ще стане опасно, защото отсечката ще се превърне в скоростна.

Отец Димитър

По новия проект за разширение на булеварда пътят минава непосредствено до параклиса „Св. Пантелеймон“. Отец Димитър е председател на храмовото настоятелство. Опасява се не само, че пътят ще минава твърде близо до самия храм, но и от факта, че идейният проект предвижда навлизане вътре в самия храм, което определя като абсурдно и недопустимо.

„Според проекта е около 1.50 метра. Това е твърде близо до храма, който е със стари основи, плитки, и няма да издържи увеличаването на пътникопотока“, изтъква свещеникът.

Олтарът и входната врата за самия храм са от страната на булеварда. Отец Димитър недоумява „как един такъв голям проект от национално значение не е обмислен в детайли“.

Локалното платно до храма

Главният архитект на София Здравко Здравков не вижда място за притеснение. „Успяхме да убедим и експертите, и Комисията по транспорт, и Агенция „Пътна инфраструктура“, че сме избрали най-доброто решение. Предходното решение предвиждаше 2 тунела, тези два тунела ги оптимизирахме – в момента идващите от направление Владая – Княжево ще ползват наземно преминаване. Този тунел е единствено в обратната посока“, коментира Здравков, според когото решенията за пешеходците също са подходящи. „Пешеходците са изкарани на ниво терен, с нормален светофар. Предходно решение имаше с вкарване на пешеходците под земята.“

Главният архитект на столицата уверява, че през локални платна ще има достъп до всички сгради. Бъдещата велоалея пък ще достига до центъра на „Княжево“.

Драгомир Цветанов

Драгомир Цветанов живее на булевард „Цар Борис III“. Казва, че той и съседите му не срещат „разбиране или разум в общината или някакъв друг орган“. Смята, че гражданите трябва „да се съберат и да преградят булеварда“.

„Не е проблемът в голото разширение на булеварда. Той може да бъде и по-голям, да се отнемат и площи отстрани, които в момента са свободни. Този проект, така изпълнен, ще създаде такива задръствания и такива опасности за хората, че аз, ако го осъществят, никога няма да ползвам тунела. Ще се страхувам, че влизайки в тоя тунел, при една повреда на автомобил, при пожар, при наводнение, тук ще стане един смъртоносен капан“, изразява своите притеснения Цветанов.

Сградите по протежение на булеварда от храма „Цар Борис III“ до спирка „Планинец“ нямат излаз до друга улица, освен до булеварда, допълва той. Мнозина от жителите на квартала се опасяват, че високоскоростното и наситено движение по новия път ще ги затруднява да се прибират и да паркират пред домовете им.

Разширението на столичния булевард „Цар Борис III“ е част от последната отсечка за реновиране на Околовръстния път и свързването на квартал „Младост“ с магистрала „Люлин“.

Различните мнения чуйте в звуковия файл.

Снимки: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35