С успешното изстрелване на астронавти от частна компания целта за повторно стъпване на хора на Луната изглежда по-близо, заяви пред БНР авиожурналистът Александър Богоявленски.
В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той коментира последиците от успешното изстрелване на първия частен космически кораб на компания „Спейс екс“ за усвояването на Космоса.
„Със старта на „Крю Драгън“ тази цел – 2024 г. (когато САЩ планират отново хора да стъпят на Луната), изглежда все по-постижима, въпреки че сме свикнали с доста сериозни отлагания при такива грандиозни проекти“, каза той.
„Но сега като че ли с усилията и на частните компании, не толкова на частния капитал, защото и в този случай капиталът до голяма степен идва от федералния бюджет чрез американската космическа агенция НАСА, колкото до това, че частните компании се менажират на доста по-добро ниво и успяват да привличат много по-сериозни таланти на своя страна“, мотивира се Богоявленски.
Еволюция в космическия транспорт
Според него успехът на „Спейс екс“ не е революция, а еволюция в космическия транспорт.
„Полетът обаче е исторически, защото това е първият случай, в който комерсиален проект се реализира с голям мащаб – т.е. качването на астронавти на борда на един космически апарат, построен изцяло с усилията на частна компания, е сериозна събитие за космическите изследвания и аерокосмическата индустрия“, каза журналистът.
Той отбеляза някои революционни моменти в технологията на „Спейс екс“, сред които използване на ракетата носител за многократна употреба „Фалкон 9“, една от които за 5-ти път се връща на Земята.
Според Богоявленски комерсиализацията сериозно ще улесни достъпа не само за научни изследвания и доразвиване на изследванията на Космоса от хора в околоземна орбита и в по-далечен план в т.нар. дълбок Космос, но и космическите пътувания и туризъм.
„Замърсяване“ в околоземна орбита
Сред негативите на по-широкия достъп до Космоса е „замърсяването“ му с прекалено много сателити.
„Това е например „съзвездието“, което - отново „Спейс екс“, изстреля в орбита от комуникационни спътници. Те трябва да бъдат 20 000 на брой, представяте си още колко космически боклук ще бъде изстрелян в околоземна, и то ниска орбита – само на 350 км височина“, каза Богоявленски.
Той посочи, че астрономическата общност е „скочила“ срещу този проект въпреки благородната му цел – да покрие цялото земно кълбо с високоскоростен интернет, защото огромният брой от спътници започва да пречи на изследванията на Космоса от Земята.
Геополитически привкус
Журналистът смята, че в сегашния стремеж за достижения в Космоса има и геополитически привкус.
„Американците естествено искат да си върнат лидерската позиция не само като изследователи на Космоса, но и като държавата с най-сериозни възможности за извеждане на товари и хора в околоземна орбита. Позиция, която лидерството държеше Русия през последните години заради спирането на совалките“, каза Богоявленски.
Той обаче посочи и друг доста сериозен играч – Китай, който се превръща във все по-голяма сила в тази област.
„Китайците, благодарение на своя челен опит в копирането на технологии, доста бързо наваксват“, каза Богоявленски и даде за пример китайския апарат, който миналата година достигна до обратната страна на Луната, което досега не са успели да направят нито САЩ, нито Русия.
Журналистът посочи, че Европа винаги е била сериозен участник в тази надпревара, особено за извеждани на спътници с ракетите „Ариана“, които се изстрелват от Южна Америка. Имало е и обещаващ проект – „Хермес“, с който преди 15-ина години Европейската космическа агенция (ЕКА) е била на път да се превърне в сериозен играч на комерсиалния пазар за изстрелване на астронавти. Корабът бил нещо като симбиоза между американската совалка и сегашния „Крю Драгън“ – нещо като микросамолес с капацитет от 3-ма астронавти. ЕКА се отказала от обещаващия проект поради неблагоприятно стечение на обстоятелствата и спиране на финансирането.
Къде е България
България има място в космическите проекти и има история в тях, каза Богоявленски, като посочи, че страната ни е един от лидерите в производството на лиофилизирани храни, които и досега се използват от астронавтите на борда на Международната космическа станция.
България е и източник на таланти, което бе доказано от това, че има българи в екипа на „Спейс екс“.
„Но тук важно е да подчертаем, че заслугата на държавата в това отношение е абсолютно нулева. Държавата… дори не си прави труда да направи необходимото, за да подкрепи българската кандидатура, стояща отдавна на масата, за пълноправно членство на България в Европейската космическа агенция… България е само асоцииран член заедно с няколко от по-малките членки на ЕС“, каза Богоявленски
„В същото време имаме Българска космическа агенция, която подпомага проекти на България в това отношение, но не и на държавно ниво – нивото практически е само частно, с малки компании и участието им в разработка на напреднали технологии, които са качвани на борда на изследователски апарати, както от САЩ, така и от Русия“, посочи той.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..