Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите в САЩ като извор на надежда

Снимка: БТА

През уикенда се проведоха едни от най-мащабните протести в Америка с искания за равенство. Повод бе поредният фатален арест на афроамериканец. Демонстрации имаше в над 600 малки и големи градове в цялата страна. 

Стотици са възможно най-близо до Белия Дом, чийто периметър е отцепен, но сградата се разкрива ясно пред очите ни. Събота сутрин е, пламенни викове с познатия лозунг „Без справедливост няма мир“ се преплитат със скандирания на имената на загинали в ръцете на полицията афроамериканци като Джордж Флойд, Бриана Тейлър и много други жертви, превърнали се в символи на една продължаваща десетилетия борба. Така изглежда един от районите на протестите.

Смята се, че най-малко десет хиляди са участвали в протестите в събота във Вашингтон. В епицентъра им там вече има новопокръстена улица - Black Lives Matter Plaza - в груб превод "Животът на афроамериканците има значение". 

На създадения площад дошлите бързат да се снимат до огромните жълти букви по асфалта по-малко от 24 часа след получаването на новото име.

Според един от присъстващите афроамериканци, вече има индикации за тръгване в правилната посока. За разлика от преди, при случая с Джордж Флойд е имало бързо уволнение на замесените и повдигане на обвинения. „За момента ответните реакции са добри, можеше да действат по-бързо.“

Бяло момиче без да се замисли отсича, че това не е първият й подобен протест, но се надява да е последният й. Запитана дали вижда нещо оптимистично, тя отговаря, че повече бели хора започват да схващат реалното положение.

Афроамериканец с черна маска срещу Covid-19 с надпис “Не мога да дишам“ – болезнената фраза от последните мигове на Джордж Флойд, е дошъл с храна и вода за демонстриращите, защото вярва, че всеки участник в движението Black Lives Matter е от значение. Мъжът коментира, че присъствието хора от различни етноси е оптимистичен сигнал, който ще доведе до необходими за провеждане на разговори.

На няколко пъти по време на протестите на протестите се забелязват и спорадични танци. Органите на реда са почти незабележими. Но фона на хубавото време хората във Вашингтон се възползват максимално от това да станат част от историята и да се похвалят в социалните мрежи, но има и такива, които не забравят причината за събирането – наново отворени дълбоки рани, които изискват конкретно лечение.

Непоставяни под въпрос с десетилетия дискриминационни практики в ущърб на афроамериканците, за които някои бели американци дори и не са се замисляли. Сега индикациите са, че има чуваемост, емпатия и готовност за помощ. Но тепърва предстои да се види дали реално енергията от протестите ще трансформира реалността - дали ще се доближим до свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да заеме място в мениджърски екип. Свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да бъде приет в болница и кой да бъде оставен на самолечение. Свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да се се размине с леко наказание и върху кого да бъде използвана смъртоносна сила. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32