„Настоявахме да се увеличат проверките, защото истинските производители на плодове и зеленчуци се компрометират от хора извън сектора. Те започнаха формално да се изписват като производители, след като схемата за обвързана подкрепа“. Това каза пред БНР Марияна Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите, в коментар на аудиозаписа, в който тя съветва да не се говори за измами по тази схема, защото Брюксел може да спре парите.
По думите ѝ още преди влизането на схемата от бранша са поискали отчитането да става чрез фактури.
В предаването „Преди всички“ Милтенова допълни:
„Предложихме да има минимална цена за произведената и продадената продукция, тогава се обезсмисля тези, които мамят, след като внесат ДДС, да правят тази схема... Проблемите в сектора са огромни, той се води чувствителен сектор. Той беше доведен до дъното след въвеждането на системата за единно плащане на площ, приложена еднакво за всички сектори. В резултат на това огромно количество хора напуснаха страната и стигнахме до вноса на огромни количества невкусни плодове и зеленчуци отвън“.
Интервюто с Марияна Милтенова можете да чуете в звуковия файл.
Украинският парламент одобри ключови антикорупционни законови поправки. Депутатите във Върховната рада гласуваха за възстановяването на независимостта на две ключови антикорупционни агенции. С тази стъпка Киев прави решителна крачка за разрешаване на най-сериозната политическа криза в страната след руската инвазия, която започна през февруари 2022..
При ежегодните пожари през лятото на първо място липсва добра координация и няма пряка отговорност към тези въпроси. Българските институции ненавиждат реформите и не желаят да се променят, няма желание за модернизация . Това каза в интервю пред БНР Борислав Сандов, вицепремиер и министър на МОСВ в кабинета на Кирил Петков, и учредител..
Специалистите са категорични, че броят на двойките с репродуктивни проблеми се увеличава . За съжаление, точна статистика у нас няма, но се предполага, че са около 250 хиляди. Едно е сигурно - във време на демографски срив трябва да се прави всичко възможно, за да получават тези семейства повече шансове за мечтаната рожба. За да са..
Министър-председателят на Литва Гинтаутас Палуцкас подаде оставка. Литовският президент Гитанас Науседа, съобщи, че премиерът го е потърсил по телефона тази сутрин, за да го информира за решението си. По-рано коалиционният партньор в правителството Демократичният съюз "За Литва“, заплаши да напусне управляващата коалиция, ако социалдемократът..
50% от месото, яйцата, меда и олиото, предлагани в големите търговски вериги трябва да са български. За млякото, сиренето и кашкавала изискваният дял българска продукция е 80%. Това е записано в законопроекта за веригата на доставки на земеделски продукти и храните, публикуван за втори път за обществено обсъждане. Агроминистърът Георги Тахов..
С гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП, ИТН и независимите депутати, напуснали групата на АПС, ветото на президента върху Закона за здравното осигуряване беше преодоляно. За повторното му приемане гласуваха 124 народни представители, 85 бяха против, трима се въздържаха. Д-р Николай Болтаджиев: Лимитите ограничават избора и..
Президентът Румен Радев заяви, че противопожарна техника трябва да се купува не за МВР, а във военновъздушните сили, където вече има създадени организация и екипаж. "Управляващите най-сетне трябва да вземат решение дали да се започне от нулата в МВР и тепърва там да се градят способности, което ще бъде много много по-бавно - минимум 6-7..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..