Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съседи на самолети - съдба и перспектива за жителите на "Враждебна"

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът приземи самолетите по света и за два месеца осигури тишина и спокойствие и на живеещите в близките до столичното летище квартали. Това е на път да се промени заради падането на ограниченията и отново подвига въпроса ще има ли скоро план за противодействие на шума.

Докато разхожда детето си по улиците в квартал „Враждебна“, над младо семейство прелита самолет. Дали са излитащи или кацащи – няма значение, шумът е еднакъв, казват родителите. „Шум си е. Но аз съм от 20 и кусур години тук, в квартала, и не ми прави вече впечатление“, признава младият баща. „Ние сме свикнали, не ги чуваме“, допълва майката.  

Подобни отговори ще чуете и от още над 4 хиляди души, които от десетилетия са съседи на най-голямото и натоварено летище в България – софийското.

Близостта му до квартала го прави привлекателно за инвеститори откъм възможности за работа, но постоянният шум е безспорен минус.

„Ние сме свикнали вече. 40- 50 години сме тука. И с шума съм свикнала." За жителите на Враждебна двата месеца без полети заради коронавируса са били истинска благословия. Сега връщането към нормалното ги връща и към живота им с постоянния шум от ниско захождащите самолети.

„Беше много по-добре, беше много спокойно и беше ОК. От две-три седмици всичко си е постарому.“

„Шумно е, да. Възобновиха се полетите и отново си е шумно.“

„През деня съм свикнала, но през нощта са много шумни.“

„Много е шумно. През нощта са много активни. След 12 часа стават много шумни.“

Така звучат гласовете на жителите на „Враждебна“. Някои от тях, които будуват през нощта, описват в детайли случващото се. „Понеже и аз не спя цяла нощ, защото съм възрастна - много излитат самолети. Един и половина, или два - някой или каца, или…. Ние ги виждаме в цял ръст. Виждаме и пътниците вътре. Един таман излети, след две минути и друг. Паднаха ни комините. Погледнете! Нов комин сме сложили, паднаха ни комините. Тука, точно над нас.“

И така е не само в квартал „Враждебна“, а и в район „Подуяне“, става ясно от въпрос на депутатите от БСП Димитър Данчев и Росен Малинов. От писмения отговор на министъра на транспорта Росен Желязков става ясно, че мирът и спокойствието в граничните на летището райони зависи единствено от концесионера, който трябва да следи нивата на шум и да изготви план за действие.

Миналата година е била изготвена стратегическа карта за шума за Летище София, която е била одобрена от Министерството на здравеопазването. В края на април тази година е възложено разработването на план за действие. Този план трябва да намали шума в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период, пояснява министър Росен Желязков.

Министърът информира в писмения си отговор, че има вече проведена обществена поръчка за избор на изпълнител за изготвяне на план за действие. До края на 2020 година планът трябва да бъде изготвен, разгледан и одобрен от експертен съвет към Министерството на здравеопазването. От 2013 г. до момента приходите от т. нар. „такса шум“ са в размер на 6 142 000 лева. Основно тя отива за хардуерна и софтуерна поддръжка на системата за мониторинг на шума, профилактика и персонал.

Смяната на маршрутите е една от мерките, които през 2018 година летището представи, за да намали шума над друг столичен квартал – Долни Богров.

Сред модерните мерки е изграждането на звукови бариери по пистите. Амстердамското летище "Схипхол“ си има цял парк със специален ландшафт, който намалява идващия от летището шум. За да намали шума от третата си писта британското летище „Хийтроу“ предлага в проекта си много зелени площи, както и сериозна програма за шумоизолиране на части и публични сгради.

Засега жителите на „Враждебна“ могат само да си мечтаят за подобни екстри. Шумът е проблем главно за новодошлите в района, не и за свикналите с него, казват те. И си припомнят стари протести, които не са довели до успех. 

„Заселили сме се тука, какво - да си продаваме къщите, ли? То едно време е било на края на града. Направиха и нов терминал. Ходихме, правихме жива верига преди години. Не се получи нищо“, разказват те.

„Смениха прозорците и то в другия край само. Това беше. Проектите за обезшумяване. Прозорците на 20 къщи на едната улица.“

„Тя не върши работа тази дограма. Шума не го изолира.“

„Доколкото знам, на запад всички хора, които живеят около такива райони, са компенсирани от страна на държавата точно заради този шум. По принцип съм чула, че ежегодно се дават обезщетения заради този шум. Финансови обезщетения, изолации се правят. Би трябвало да не е за сметка на хората, които живеят...“

Снимки в текста: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30