Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли информационни табели на "Перперикон"

Проф. Овчаров: Не повече от 15 хил. лв. ще струват табелите, които могат бързо да се направят

Перперикон
Снимка: БГНЕС

"Има табели на "Перперикон", но те не са достатъчно", каза пред БНР Веселина Тихомирова - зам.-кмет на община Кърджали. Тя уточни, че Общината и Регионалният исторически музей стопанисват комплекса. По думите ѝ един от първите проекти е включвал поставяне на информационни табели. Тъй като те не са достатъчно на брой, до края на годината ще бъдат поставени още.

"В процеса на изпълнение на един проект се строи Посетителски център, както и още един проект, който също е в процес на изпълнение, ще доведат до ограничаване на нерегламентираните дейности в комплекса - екскурзоводите, които не би трябвало да бъдат там, и разпространението на карти", посочи Тихомирова и уточни, че контролът за това се извършва от Регионалния исторически музей.

Неуредици на "Перперикон" разочароват десетките посетители, изкачили стръмната пътека до скалния град. Туристи споделят, че не получават достатъчно сведения за обекта заради липсата на информационни табели. По думите им никъде на върха няма поставени указания какво представлява всяко едно от посещаваните места. Проблемът е от години и е в компетенциите на Общината и на Регионалния исторически музей, твърдят археолози. В района на "Перперикон" работят нелицензирани екскурзоводи без положен изпит в Министерството на туризма. Според техни колеги това е в ущърб на туристите, които в повечето случаи не получават достоверна информация. 

В предаването "Преди всички" археологът проф. Николай Овчаров заяви, че Община Кърджали се справя великолепно с "Перперикон":

"Тя е спечелила 6 или 7 европейски проекта за милиони левове. С последния проект, който е на стойност 8 млн. лева, ще бъде завършена изцяло консервацията и реставрацията на това, което сме открили". Той добави, че "в кацата с мед има и лъжица катран" и тя е, че на фона на милионите - не повече от 15 хил. лева ще е цената на информационните табели, които могат бързо да се направят.  

проф. Николай Овчаров

Заради пандемията от Covid-19, на "Перперикон" се очертава не толкова силен сезон. Хората обаче преодоляват страха от инфекцията и от няколко седмици вече се наблюдава засилено присъствие на туристи. На този етап посещенията са индивидуални, от тази седмица се приемат заявките на туристическите агенции за организирани пътувания. Екскурзоводите на "Перперикон" са оптимисти, че това лято туристите ще предпочетат българските обекти пред тези в чужбина.   

Интервю на Веселина Миланова с Веселина Тихомирова и проф. Николай Овчаров и репортаж на Валя Апостолова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Снимка: БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14