Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По тригодишна програма

Възстановяват туристически точки и маршрути на Витоша

Ще се укрепват алеи, ще има работещи чешми и нови тоалетни

Снимка: БГНЕС

Столичната община отпуска 130 хиляди лева за тази година по програмата „Един ден на Витоша“, която цели планината да стане по-привлекателна за туризъм.

Проектът има времеви хоризонт 2023 година. Тригодишната програма предвижда възстановяване на основна туристическа инфраструктура.

Тази година ще бъдат възстановени основни туристически артерии, два санитарни възела на ключови места от територията на парка, както и възстановяването на два заслона по важни туристически маршрути и на 11 чешми. Това съобщи пред „Хоризонт“ директорът на Природен парк „Витоша“ Анна Петракиева.

Започва възстановяването на част от една от туристическите алеи – това е най-тежкият участък от Златните мостове към хижа „Кумата“. Ще се работи и по алейната мрежа в района на Златните мостове, която свързва автобусната спирка на градския транспорт с основните подходи към Витоша. В рамките на тази година се очаква да бъде възстановена и алеята от Златните мостове към Момина скала.

Тази година основните дейности ще бъдат фокусирани върху настилки, канавки, бордюри и ремонт на гранитни стъпала по отделни маршрути. „Концентрираме се върху участъците в най-лошо състояние, защото с тяхното възстановяване се надяваме да прекратим по-нататъшната деградация на останалите участъци от тези маршрути.“

Относно транспортната недостъпност на планината и неработещите лифтове Анна Петракиева отбеляза, че възстановяването на въжения транспорт на Витоша ще облекчи натовареността на планината откъм автомобилен трафик. 

Към момента липсата на тези въжени съоръжения принуждава посетителите на планината да посещават основните центрове с техните лични автомобили, което създава изключителна натовареност на голяма част от най-популярните дестинации на територията на парка.“ 

Това има своите негативи не само от екологична гледна точка, но затруднява и придвижването на туристите в планината, коментира Петракиева.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32