„Ние от човешки същества се превърнахме в проекти. Аз трябва да опиша биографията си и да пускам доказателства, че през 2019 година например съм играла в еди кое си представление, за да докажа, че съм творец. Те сломяват достойнството на така или иначе загубилия достойнството си български артист“, коментира актрисата пред "Хоризонт" по повод т.нар. творчески стипендии за подпомагане на творци по време на кризата, които затрудниха достъпа на мнозина от тях до финансова помощ.
Унизително е големи и доказани творци на преклонна възраст да се окажат „негодни за някаква помощ от 700 лева“, смята Апостолова. „И сега се разбира колко сме отчаяни, колко вече нямаме сила дори да се надяваме, щом не излязохме на протест, не се видя никаква гилдия. Ние нямаме сила да се вдигнем и да викнем. Това е по-тъжно от всичко, по-тъжно е от глада, по-тъжно е от недоимъка и от мизерията: че ти си артист, който остава без дух.“
Няма оправдание, че няма регистър на независимите артисти, изтъква Мартина Апостолова.
Самата тя признава, че е изпитвала трудност с новата реалност в началото, след което се е мобилизирала да открие положителните страни, "колкото и трудно да беше за откриеш нещо положително в един феномен, който застрашава здравето на всеки един"."Аз си починах много добре, колкото и да си мислех, че нямам нужда от почивка. Всъщност се замислих и си дадох сметка, че от октомври 2018 година не съм имала почивен ден. Много, много добре ми повлия това време, в което можех да обърна внимание на себе си. За мен почивката е да прочета една книга, за която не съм имала време, да мога да изгледам някой стар филм, да погледам интервюта с любими актьори", споделя актрисата в предаването "По първи петли".
Мартина Апостолова се е потопила в биографични четива - за Катя Паскалева, Симон дьо Бовоар, Пеги Гугенхайм и е открила връзки между прочетеното и преживяното днес.
„Да речем Пеги Гугенхайм, начинът по който е израснала, тя разказва как по време на войната дядовците й са продължили да събират произведения на изкуството. Тя е имала приятели, покровители, патрони на нейните галерии, които са я съветвали – купувай, изкуство се купува в криза, защото е най-доброто.“
От прочетеното за Катя Паскалева пък е успяла да съотнесе нейното виждане за връзката и срещите между артистите и публиката с онова, което се случи на артистите във времето на изолация – „които и да искат, не могат да имат досег с публиката“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..