Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази година градоносните облаци са по-малко, но по-опасни

Снимка: Светослав Цветанов

"За миналата година са проведени 175 въздействия. Обработи са 834 клетки и са изстреляни 7365 противоградови ракети. За тази година са проведени 158 въздействия, обработени 739 клетки и са изстреляни 6839 ракети. Двете години са сходни – разликата не е толкова голяма. Миналата година се стреляше по-често, но градоносните облаци и имаха по-малък интензитет и по-голяма честота, а тази година се наблюдават и суперклетки..".

Това каза за БНР директорът на Агенцията за борба с градушките Ваньо Славеев и обясни, че пример за суперклетка е градоносният облак над Хасково, нанесъл тежки поражения:

„На 100% са поразени само 80 декара и те са именно тези в Хасково. В останалите територии няма кой знае какви поражения, независимо че се преекспонира случая в Раковски. В населеното място има поражения, но в обработваемите земи са минимални. Колегите там са си свършили работата, но в населените места няма как да работим“.

Фермерите имат право на обезщетение от държавата, единствено ако площите им са на 100% поразени.

Ще стигнат ли ракетите тази година

„Имаме още около 11 000 ракети - доста добра цифра. Предполагаме няма да имаме никакъв проблем“.

За внедряването на самолетния способ

„Процедурата в момента е на етап „отправена покана към фирмата за сключване на договор“.  След няколко дена изтича 14-дневният срок за обжалване и, в продължение на един месец, трябва да се сключи договор с фирмата. Имайте предвид, че пандемията по целия свят забави самата процедура, тъй като бяха удължени определени срокове от ЗОП. Изпитваме притеснение, понеже фирмата ще разчита на аржентински пилоти и метеоролози, а там в момента е зима и пандемията е в разгара си…“.

27 юли е новата крайна дата за сключване на договор, допълни Славеев. В Европа две държави - Австрия и Германия, извършват защита със самолетен способ. В Европа реално няма достатъчно фирми, които да извършват тази дейност, и затова страната ни се е насочила към аржентински пилоти и метеоролози. В Аржентина първоначално са сключили договор с американска фирма, която извършвала градозащитата, а в продължение на няколко години са обучили свои пилоти и започнали да го правят самостоятелно. Този опит иска да черпи България.

Дори и на отлични пилоти са необходими две-три години обучение, за да извършват тази дейност, допълни директорът на Агенцията за борба с градушките. Пилотният проект е в Североизточна България.

Колко ще струва

"С ДДС - около 3 милиона лева. Това е максималната сума, но тя не е крайна, тъй като се отчита броят на палките и пиропатроните, които са изразходени, както и нальотът от часове".

Фирмата разполага с 4 новозакупени самолета, които в момента сертифицира в Австрия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аналена Бербок

Германия потвърди подкрепата си за Израел в навечерието на годишнината от нападението на "Хамас"

Ден преди годишнината от клането на терористичната организация „Хамас“ в Израел, Германия потвърди подкрепата си за Израел. В същото време в цялата страна се провеждат пропалестински и произраелски протести и се стигна до сблъсъци. Германската министърка на външните работи Аналена Бербок потвърди днес германската солидарност преди..

публикувано на 06.10.24 в 15:21
Районен прокурор Владимир Радоев.

Четири обвинения за румънски гражданин, хванат да сече незаконно на дунавски остров

Районната прокуратура в Плевен поиска "задържане под стража" за румънския гражданин, арестуван на българска територия за незаконна сеч на остров край град Никопол. Случаят е от 3 октомври, когато е извършена специализирана полицейска операция за установяване на незаконна сеч на остров Средняк в река Дунав. При акцията единият от нарушителите е..

публикувано на 06.10.24 в 15:15

Испанската Гражданска гвардия разследва убийство на жена от Андалусия след домашно насилие

Испанската Гражданска гвардия разследва убийство на жена от Андалусия, която на два пъти е подавала жалба срещу мъжа, с когото живеела, но без резултат. Предполага се, че става дума за поредния случай на домашно насилие. Инцидентът станал в крайбрежния град Рокетас де Мар в провинция Алмерия в автономна област Андалусия.   Жертвата на..

публикувано на 06.10.24 в 15:09

Тържествено отбелязаха края на 11-годишния труд по изографисването на новата катедрала в Ловеч

Ловчанският митрополит Гавриил награди с ордена на епархията "Новоселските мъченици" проф. Владимир Аврамов, който заедно с екипа си изографиса новата катедрала в центъра на Ловеч. П роф. д-р Владимир Аврамов, който е  заместник-декан на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и ръководител на..

публикувано на 06.10.24 в 14:41
Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев.

Казахстан гласува на референдум дали да изгради първата си АЕЦ

В Казахстан решават на референдум дали да бъде изградена първата атомна електроцентрала в страната. Предложението е на властите, начело с президента Касъм-Жомарт Токаев. Критиците на идеята изтъкват рисковете от този тип енергия, също и че може Русия да се  включи   в проекта.  Ако идеята за изграждането на атомна централа бъде одобрена от..

публикувано на 06.10.24 в 14:08

Избори в Тунис

Тунис гласува днес на трети избори след Арабската пролет - протестите, довели до свалянето на президента Зин ел Абидин Бен Али през 2011-а година. Прогнозите за изхода от вота сочат победа за сегашния държавен глава Каис Сайед. Международни наблюдатели оцениха предишните два вота в Тунис след 2011-а като отговарящи на демократичните норми. Въпреки..

публикувано на 06.10.24 в 14:01
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Нова сглобка ще доведе до електорален крах за някои

Битката в ДПС не е за етническата карта, а за власт и може да окаже влияние върху цялата партийна система . Избирателната активност ще е още по-ниска, а ако има нова сглобка за правителство, това ще им донесе големи електролани щети. Така описа политическия пейзаж у нас политологът доц. Петър Чолаков в интервю пред БНР. Неговата прогноза..

публикувано на 06.10.24 в 13:54