Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази година градоносните облаци са по-малко, но по-опасни

Снимка: Светослав Цветанов

"За миналата година са проведени 175 въздействия. Обработи са 834 клетки и са изстреляни 7365 противоградови ракети. За тази година са проведени 158 въздействия, обработени 739 клетки и са изстреляни 6839 ракети. Двете години са сходни – разликата не е толкова голяма. Миналата година се стреляше по-често, но градоносните облаци и имаха по-малък интензитет и по-голяма честота, а тази година се наблюдават и суперклетки..".

Това каза за БНР директорът на Агенцията за борба с градушките Ваньо Славеев и обясни, че пример за суперклетка е градоносният облак над Хасково, нанесъл тежки поражения:

„На 100% са поразени само 80 декара и те са именно тези в Хасково. В останалите територии няма кой знае какви поражения, независимо че се преекспонира случая в Раковски. В населеното място има поражения, но в обработваемите земи са минимални. Колегите там са си свършили работата, но в населените места няма как да работим“.

Фермерите имат право на обезщетение от държавата, единствено ако площите им са на 100% поразени.

Ще стигнат ли ракетите тази година

„Имаме още около 11 000 ракети - доста добра цифра. Предполагаме няма да имаме никакъв проблем“.

За внедряването на самолетния способ

„Процедурата в момента е на етап „отправена покана към фирмата за сключване на договор“.  След няколко дена изтича 14-дневният срок за обжалване и, в продължение на един месец, трябва да се сключи договор с фирмата. Имайте предвид, че пандемията по целия свят забави самата процедура, тъй като бяха удължени определени срокове от ЗОП. Изпитваме притеснение, понеже фирмата ще разчита на аржентински пилоти и метеоролози, а там в момента е зима и пандемията е в разгара си…“.

27 юли е новата крайна дата за сключване на договор, допълни Славеев. В Европа две държави - Австрия и Германия, извършват защита със самолетен способ. В Европа реално няма достатъчно фирми, които да извършват тази дейност, и затова страната ни се е насочила към аржентински пилоти и метеоролози. В Аржентина първоначално са сключили договор с американска фирма, която извършвала градозащитата, а в продължение на няколко години са обучили свои пилоти и започнали да го правят самостоятелно. Този опит иска да черпи България.

Дори и на отлични пилоти са необходими две-три години обучение, за да извършват тази дейност, допълни директорът на Агенцията за борба с градушките. Пилотният проект е в Североизточна България.

Колко ще струва

"С ДДС - около 3 милиона лева. Това е максималната сума, но тя не е крайна, тъй като се отчита броят на палките и пиропатроните, които са изразходени, както и нальотът от часове".

Фирмата разполага с 4 новозакупени самолета, които в момента сертифицира в Австрия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03