Готов е годишният мониторингов доклад на Антикорупционния фонд за 2019 г., озаглавен „Антикорупционни институции - активност без видими резултати“. Пред БНР един от авторите му - адвокат Андрей Янкулов - сподели, че са анализирани над 40 ключови разследвания. Най-старите касаят бившия министър на земеделието Мирослав Найденов и бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров, а най-новите включват председателя на Агенцията за българите в чужбина, кметът на район „Младост“ и др.
„Изводите, които могат да се направят в общи линии са, че борбата с политическата корупция по високите етажи на властта, нейното състояние, не е особено задоволително. Даже бихме могли да кажем, че са налице някои доста притеснителни тенденции. От четиридесетте изследвани случая, окончателно приключили с осъдителни присъди са 3, докато окончателните оправдателни присъди са 7. Има и значителен процент случаи, които са в неизвестно положение - или дълго време се развиват на досъдебна фаза, или просто няма никаква информация за това къде и какво се случва с наказателното производство. Това е близо четвърт от общия брой на изследваните случаи“.
Осъдените:
„Едната осъдителна присъда е срещу председателката на Софийски градски съд Владимира Янева, другата - срещу бившия председател на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси Филип Златанов и третата е по делото на Владимира Янева за другия подсъдим, който в крайна сметка получи административно наказание – глоба, Тодор Костадинов – шефа на дирекция „Вътрешна сигурност“ към МВР“.
В докладът е използвано по-широко тълкувание на термина „корупционни престъпления“, допълни той - „деяния, които априори не могат да се разглеждат като корупционни, но имат предполагаем корупционен елемент“.
"Висящите" случаи:
„Защо едно разследване се бави, би могло да бъде спекулация, докато в нашия доклад всичко е на изградено на базата изцяло на проверими фактически положения“, заяви Андрей Янкулов, но допълни, че често след обявяването на обвиняеми минава значителен период от време – около 3 години.
„След като има събрани достатъчно доказателства за обвинение, значи вече би следвало досъдебната фаза горе-долу да отива към приключване. Дали впоследствие изводът може да бъде променен и да бъде прекратено досъдебното производство също е възможен изход, но в крайна сметка 3 години и повече да няма никаква яснота какво се случва с едно досъдебно производство от момента на привличане на дадени лица в качеството на обвиняем, според нашето изследване това е необяснимо“, коментира адв. Янкулов.
Рано е да се анализира прехвърлянето на т.н. „корупционни дела“ в специализираната прокуратура и специализирания съд. Причината е, че промяната на подсъдността е извършена през 2017 година, допълни той:
„Последните дела за топ политическа корупция, които включват бивши министри, излъчени от 43-ото Народно събрание, и в специализираните институции, тези, които имат някакво развитие там, приключват към момента с оправдателни присъди“.
За публикуването на доказателства по случая "Бобоков - Узунов":
„Дали помага на разкриването на обективната истина е доста спорно. Със сигурност дава един пиар ефект на действията на прокуратурата, но от наказателно-процесуална гледна точка подобно поведение на ръководно решаващия орган на досъдебната фаза също би следвало да буди някои въпроси. На досъдебната фаза прокурорът, освен обвинител е и ръководно решаващ орган на тази фаза. Негово е крайното решение какво ще се случи с това дело - дали ще има обвинителен акт. По дефиниция на досъдебната фаза прокурорът трябва да се държи малко по-дистанцирано и да не се прибягва към толкова крайни похвати по отношение на заклеймяването на определени лица, не само от гледна точка на презумпцията за невиновност, но и от гледна точка, че когато си решаващ орган трябва да покажеш и малко повече безпристрастност“, коментира Янкулов, който е бивш прокурор.
За новата прозрачност по времето на Гешев:„На два пъти отправихме запитвания до главния прокурор за развитието на неизвестните досъдебни производства, които са включени в нашето изследване и не получихме отговор по същество. Тоест прозрачността не е по отношение на всички производства с висок обществен интерес. Откровено е налице една избирателност по отношение на това по кои производства ще се предоставя информация, а предполагам, че е налице и някаква избирателност по отношение на това каква точно информация се предоставя по тези, по които се предоставя“, заключи юристът.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
Прекалено милитаризирахме мисленето, действията и говореното, и се премина към ядрена риторика – ядрени удари, ядрено оръжие, това е като Станиславски – щом има пушка на стената, трябва да гръмне. Нека не си играем с ядрената риторика, предуреди Валери Тодоров, бивш кореспондент на БНР, БНТ и БТА в Москва и бивш генерален директор на БНР, в..
Процесът срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, който трябваше да започне в 12.30 часа българско време, още не е започнал, предаде нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов от Централния наказателен съд Олд Бейли. Процесът трябваше да започне на 27 октомври и веднъж вече беше отсрочен. Все още не е ясно дали ще има..
Софийският градски съд уважи искането на прокуратурата да бъде издадена европейска заповед за арест за бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев. Искането е във връзка с обвинението на Мавродиев по разследването за отпуснат кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие. По него са обвинени още Румен Гайтански и..
Изглежда, че Израел ще одобри плана на САЩ за прекратяване на огъня с проиранската ливанска групировка "Хизбула". Това става ясно от предпазливите коментари на израелски и ливански високопоставени служители. Израел настоява за ефективно прилагане от ООН на споразумението за примирие в Ливан и няма да прояви никаква толерантност към..
България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН и коментира: "Румъния, която 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, а в момента е с 1/7 по-добър показател. Преди няколко години България и Румъния имаха сходни..
Собственици на овце във Велинград заявиха, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните след излезли резултати от взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории...
Европейският парламент одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа "за", 34 "против" и 31 "въздържал се". Решението идва след изслушването й в комисията по бюджетен контрол, където тя получи одобрението на всички нейни членове. Одобриха кандидатурата на Илиана Иванова като..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..