Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протести срещу поправките в Закона за биоразнообразието

Протести в защита на природата се провеждат тази вечер в много градове в страната срещу подготвяните промени в Закона за биоразнообразието.

В София протестно шествие тръгна от паметника на Алеко Константинов на булевард "Витоша".

Столичният булевард "Цар Освободител" беше блокиран от протестиращите природозащитници, които демонстрираха на площад „Народно събрание“, водени от желанието да подкрепят българската природа.

С призива „Искаме природа, не искаме бетон“ те изразиха недоволството си от промените в Закона за биологичното разнообразие, които според тях ще доведат до презастрояване и ще прехвърлят целия контрол върху защитените зони в ръцете и в рамките на компетенциите на екоминистерството.

Чуват се и скандирания за оставка на правителството.

“Протестираме против безобразията спрямо българската природа, в частност Черноморието. Безобразие, масово застрояване на природни обекти, природата е нещото, което българите ценят най-високо“.

“Каузата е да спрат строителствата по морето и по защитените местности в България“, казаха протестиращи пред микрофона на БНР.

Активистите са категорични, че законовите промени противоречат на европейското законодателство и застрашават ценното биоразнообразие.



Русе също се включва в протеста

“Причините в момента да сме активни е това, че повечето от нас са в Русе заради коронавируса и ще се съберем заедно с още десетина града в България. Ще изразим нашата гражданска позиция към това, което се случва по морето от една страна, тъй като се е натрупала една голяма вече негативна енергия“, каза Михаил Михов, планински водач и изявен екоактивист.

Велико Търново също се включи в националния протест


тази вечер срещу презастрояването по българското Черноморие.

Пред паметника "Майка България" великотърновци издигнаха плакати, с които призоваваха за запазване на плажовете от бетон, за намеса на държавата и институциите за защита на Черноморието с идеята, че по конституция то е на всички граждани:

„Не можем да останем безучастни, когато нашата държава по този начин се продава, разорава, разкопава и бетонира“.

„Бунтува ме това, че вече в България няма правила, няма конституционен ред, няма и закони“.

„Една от личните ми каузи е да се спаси природен парк „Странджа“.

„Не на корупцията на всички нива, да на дивите плажове, защото искаме природа“.

„Срам ме е от начина, по който сме обезобразили нашата природа“.

„Не искаме повече бетон по брега, стига толкова“.

Репортажа на Ася Пенчева можете да чуете от звуковия файл. 
Екоактивисти излязоха на протест и във Варна

Събралите се пред Общината бяха организирани от сдружението „Варна диша“. Те посочиха, че демонстрацията е в подкрепа на останалите протести срещу ограничаването на „Натура 2000“, но имат и други искания -  например, те са внесли предложение в Общината за това да се спрат автомобилите по крайбрежната алея в Морската градина във Варна.

„Няма да се откажем“, заявиха протестиращите и призоваха управляващите да ревизират предложенията си, свързани с промяната на Закона за биоразнообразието и за ограничаване на цялата мрежа „Натура 2000“.

Представители на различни сдружения посочиха, че за съжаление Черноморското крайбрежие все повече се бетонира и че няма къде да се почива и може би ще се стигне до испанския вариант, където се къпят хотели

„Трябва да има баланс между бизнес и природа, както е в останалите европейски държави“, посочиха протестиращите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акцент в

"Празник на житото и хляба" ще се проведе в град Бяла

"Празник на житото и хляба" ще се проведе в град Бяла, Русенско. Творчески състави ще се изявят на откритата сцена край моста на Колю Фичето. На Празника на житото и хляба ще бъдат пресъздадени обичаите по жътва, характерни за този район на страната, както и кулинарно състезание. Поканата към гостите на Бяла е от кмета Димитър Славов...

публикувано на 05.07.25 в 11:15

Кола блъсна две 14-годишни деца в Кюстендил

Две 14-годишни деца са били блъснати от лек автомобил в Кюстендил снощи, съобщиха за БНР от полицията. Инцидентът е станал около 19:30 ч. на ул. "Христо Ботев" в града. Децата са били с електрическа тротинетка. Не са пострадали сериозно, но имат повърхностни наранявания. Пробите на водача на автомобила за алкохол и наркотици са..

публикувано на 05.07.25 в 11:01
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Войната се приема като доминираща тенденция, но това не е създаване на нов международен ред

Заобикалянето на международното право се превърна в практика. Две са международните институции - Международен съд на ООН, които съди държави и друг Международен наказателен съд - срещу хора – Путин, Нетаняху и др. Проблемът е, че нито Русия, нито САЩ, Китай, Украйна не са членове на Международния съд, коментира дипломатът и бившият..

публикувано на 05.07.25 в 11:00

Якоб Киркегор за 500% мита: Част от димната завеса, не звучи правдоподобно

Още преди разочаровалия го телефонен разговор с Владимир Путин завчера, както и преди да замрази доставките за Киев на оръжия и боеприпаси, беше съобщено, че Доналд Тръмп е дал зелена светлина идната седмица американският Конгрес да придвижи към приемане законопроекта на сенатора републиканец Линдзи Греъм, когото Кремъл нарече "закоравял..

публикувано на 05.07.25 в 10:44
Лидерите от Западна и Централна Азия по време на срещата на Организацията за икономическо сътрудничеств в Ханкенди, 4 юли 2025

7 азиатски държави се договориха за либерализиране на търговията

Седем държави от Западна и Централна Азия се договориха за либерализиране на търговията, привличане на повече чуждестранни инвестиции и сътрудничество в областта на зелената енергия, предаде Ройтерс. Договореностите бяха постигнати на среща на Организацията за икономическо сътрудничество, на която присъстваха президентите на Турция,..

публикувано на 05.07.25 в 10:38

Край Тетевен откриват 13-ото издание на "Трабант фест"

В местността "Костина" край тетевенското село Рибарица официално се открива традиционният "Трабант фест". В 13-то издание на феста ще участват около 100 автомобила от цялата страна, като най-старите са произведени 1963 г., поясни организаторът Вълчо Стаменовски. "За първи път ще покажем Трабант линейка, бърза медицинска помощ с пълно..

публикувано на 05.07.25 в 10:20
Река Сена в Париж

Парижани и туристите отново ще могат да се къпят в Сена

Парижани и туристи ще имат възможност да плуват в река Сена от днес, след като местните власти отмениха забрана, действала повече от век. Три открити басейна са създадени от местните власти - един близо до Айфеловата кула, един близо до катедралата "Нотр Дам" и един срещу Националната библиотека . Басейните разполагат със съблекални и..

публикувано на 05.07.25 в 10:15