Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случай на социално занемарено дете и липса на реакция в институциите втрещи бургаски лекари

Притеснителен случай на дете, за което не се полагат никакви грижи, тревожи лекарите от УМБАЛ-Бургас вече втора седмица.

Двегодишното момче е докарано в болницата през миналата седмица със сериозна прорезна рана на ръката. Майката обяснила, че детето било паднало върху стъкло. Раната кървяла обилно и преценката на медиците била, че то трябва да остане в болницата. Момчето е било прегледано първоначално в лечебно заведение в града, в който семейството му живее и именно оттам го насочват към УМБАЛ-Бургас. Още при първия преглед си личало, че за детето не са полагани грижи, съобщи източник на БНР-Бургас. Майката обаче отказва хоспитализация, за което се и разписва.

Детето е докарано там отново на следващия ден, вече в тежко състояние. Кръвозагубата му е била тежка, хемоглобинът е бил паднал до критични стойности. Лекарите действат адекватно, праща се линейка до Стара Загора за кръв, извършва се кръвопреливане и детето е спасено.

Два дни по-късно момчето отново е докарано в УМБАЛ-Бургас, след като раната прокървила. Обяснението на майката е било, че детето ѝ е паднало. Лекарите вече са били категорични, че за момчето не се полагат никакви грижи. Опитват се да сигнализират Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), включително и чрез шумно рекламираната Национална телефонна линия за деца. Единственото, което получили като реакция, било обаждане от служител на агенцията, който се информирал за случая, но – дотам. А лекарите не могат да задържат детето, след като волята на майка му е различна.

От УМБАЛ-Бургас потвърдиха за този случай, но отказаха подробности, именно заради закрилата на детето.

От ДАЗД посочиха пред БНР-Бургас, че са се сезирали за случая, но той бил от компетенциите на Агенцията за социално подпомагане (АСП) и нейните отдели за закрила на детето. По тяхна информация, била е правена оценка на семейството.

Остава въпросът защо има две институции за закрила на детето, а две седмици никой не закриля едно дете, изоставено на милостта на бургаските медици.

Междувременно, в петък вечерта, от Агенцията за социално подпомагане ни отговориха писмено на поставени от нас въпроси.

Конкретното дете ще бъде настанено временно в приемно семейство. Ще се работи от институциите то да бъде припознато от биологичния му баща и да бъде върнато при истинското му семейство. Фамилията, която е от Айтос, има общо шест деца - на 17, 16, 14, 12, 6 и 2 години. Семейството е подпомагано през годините с различни помощи – при бременност, при раждане на дете, детски надбавки, помощи за отопление. След сигнала за най-малкото дете, отделът „Закрила на детето“ е посетил дома им и е разговарял с всички членове на семейството и с близкия роднински кръг, информират от институцията.

Две от децата са ученици със специални образователни потребности, но нямат ТЕЛК, поради което дирекция „Социално подпомагане“ – Айтос съвместно с личния лекар ще съдейства за задвижване на процедурата. Цялото семейство от 1 юли ще бъде включено в целева програма “Обществена трапезария“ за ежедневно предоставяне на храна. Семейството ще бъде подпомогнато и с еднократна помощ за внезапно възникнали нужди, с целева помощ за отопление за предстоящия отоплителен сезон и с други помощи, на които има законово право. Ще бъдат предприети мерки за закрила спрямо децата в семейна среда. Дирекцията „Бюро по труда“ и Община Айтос ще съдействат за насочване и назначаване на бащата по Регионална програма с цел осигуряване на трудова заетост. 

„Надежда и домове за деца – клон България“ ще осигури на семейството дрехи и хранителни продукти, вещи от първа необходимост. Училището на две от децата, които са със СОП, ще осигури допълнителна работа на педагогическия съветник с тях през целия месец юли, информират още от АСП. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сблсъци пред т.нар. Сараи на Доган в Бояна

Привърженици на ДПС на Ахмед Доган се събраха през бившата резиденция на лидера Ахмед Доган в столичния квартал "Бояна". Във "Фейсбук" те обявиха, че са там, за да проведат заседание на Националния съвет на младежкото ДПС. Пред журналисти Валентин Тончев от ДПС - ДПС заяви: "Г-н Доган се прибра в дома си и ни покани да проведем национален съвет на..

обновено на 13.04.25 в 02:28

Протест блокира за кратко "Орлов мост" В София

Протестиращи с искане за правова и европейска държава блокираха за кратко движението по "Орлов мост" и част от булевард "Цар Освободител" в София. Един от организаторите на демонстрацията - Велислав Величков от инициатива "Правосъдие за всеки", заяви, че на демонстрацията са се събрали няколко хиляди души. Пореден протест на "Правосъдие за всеки"..

публикувано на 12.04.25 в 20:02
Тръмп пред Конгреса

Тръмп дава назад: Нови изключения за митата

САЩ са изключили някои видове електроника, сред които смартфони и компютри, от ответните мита, наложени от президента Доналд Тръмп. Това става ясно от списък, публикуван от американската митническа и гранична служба.  Част от списъка са популярни сред американското общество високотехнологични продукти - внос от Китай, на които бяха наложени допълнителни..

публикувано на 12.04.25 в 19:39

Очаква се висока смъртност при пчелите в Кюстендилско

Студът и измръзналите овощия  в Кюстендилско засегнаха сериозно и предизвикват смъртност при пчелите, коментираха собственици на пчелини в региона. Прогнозира се 50% - 60% от пчелите  да загинат. Пролет пчелите събират количества прашец и нектар, необходим им, за да се развият. С това измръзване развойната паша приключи, коментира Тихомир..

публикувано на 12.04.25 в 19:27
Бащата на Сияна Николай Попов в Телиш - 12 април 2025

Бащата на Сияна в Телиш: Трябва да се събудим

Мирният граждански протест в Телиш се превърна в национален. Хиляди хора от цялата страна пристигнаха в селото, тук бяха стотици представители на седем автомобилни и 16 мото клуба от страната. Протестиращите блокираха главния път Плевен – Луковит за около час. "България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести..

публикувано на 12.04.25 в 18:21
Графит на стена край бившето посолство на САЩ в Иран

Приключиха първоначалните разговори между САЩ и Иран в Оман

Разговорите на високо ниво между САЩ и Иран в Оман за поставяне на начало на преговори за ядрената програма на Техеран са приключили, писаха ирански държавни медии. САЩ и Иран преговарят за ядрената програма на Техеран Според информациите диалогът с американските представители, продължил два часа и половина, е бил "конструктивен и основан на..

публикувано на 12.04.25 в 17:59

Стотици полети и жп превози в Пекин и северната част на Китай са отменени заради силен вятър

Стотици полети и жп превози бяха отменени заради изключително силен вятър в Пекин и северната част на Китай, съобщава Би Би Си.  838 полета са били отменени само на двете основни летища в Пекин. Ветровете стигат скорост от 150 километра в час, в сила е оранжев код. Това е най-мощното подобно явление в китайската столица за последните над 50 години...

публикувано на 12.04.25 в 17:42