Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кирил Аврамов: Наемничеството в Русия се различава от това в САЩ и Западна Европа

Руските частни наемни армии - невидими в сивата зона между войната и мира

Руслан Трад: Има българи в частните армии

Руслан Трад и Кирил Аврамов са автори на книгата "Руските невидими армии"
Снимка: ciela.com
Книгата „Руските невидими армии“ с автори Руслан Трад и Кирил Аврамов е продукт на близо две години изследвания, разговори с информатори и проследяване на развитието на онези структури, предизвиквали страх, възхищение и любопитство сред широката общественост.

Руската военна мощ е безспорна, коментира за БНР проф. Кирил Аврамов, изследовател в CREEES в Университета на Тексас в Остин. Частни военни компании се регистрират извън пределите на Руската федерация. Използват се за логистични, охранителни дейности и специални операции.

"Това, което ги прави добър инструмент за използване, е, че вие винаги бихте могли "да приватизирате техните успехи" тогава, когато те действат в помощ на руските въоръжени сили - да кажем в Сирия - и да се отречете тогава, когато се получи "късо съединение" и се предизвика или проблем, или скандал, такъв е случаят със Славянския корпус в Сирия - моментално вие бихте могли да отречете, че това е частна самоинициатива, която не е координирана с руската държава. С други думи - те са идеални за действия в така наречената сива зона, сивата зона между войната и мира, която е белег на съвременните международни отношения", коментира в предаването "Хоризонт до обед" проф. Аврамов. 

Руското разузнаване смята Афганистан за своя сфера на влияние още от войната през 80-те години. Руският наемнически модел е изключително различен и интересен, коментира Руслан Трад, журналист, съавтор на „Руските невидими армии“. Според него темата за Русия у нас се разглежда много крайно.
"Русия е голям фактор в България и ще остане такава в близко бъдеще. Въпросът е ние как разбираме Русия - разбираме ли нейната външна политика, разбираме ли нейните операции", посочи Руслан Трад.

Има и българи, които са включени в наемнически формирования, допълни журналистът. Има частни военни компании, лагери, в които участват и български граждани.

"Много голяма част от тях отиват да се бият в Украйна. И ние имаме данни за българи, които се сражават за сепаратистите в Украйна. Оттам нататък властите трябва да се заемат с този въпрос", изтъкна Руслан Трад.

Интервютата с Кирил Аврамов и Руслан Трад можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09