За поредна година резултатите по математика на седмокласниците остават тревожно ниски - средно 36 точки от общо 100 - с близо 3 точки по-малко от средния резултат през 2019 г.
Това показват обобщените данни от представянето на учениците на Националното външно оценяване след седми клас. От просветното министерство обявиха, че резултатите са съпоставими с миналогодишните и очертават негативната тенденция, че учениците не надграждат своите знания по този предмет.
Просветният министър Красимир Вълчев заяви:
„Нямаме значително подобряване. Остават много ниските резултати по математика като цяло, което означава, че ние не можем да подобрим значително, видимо, трайно резултатите. Голям процент ученици натрупват трудности, демотивират се с ученето по математика. Затова предприехме и тези допълнителни действия. От една страна оптимизиране на програмата, от друга страна увеличаване на броя на часовете по математика“.
На този фон броят на учениците с максимален брой точки на теста по математика се е увеличил трикратно сравнение с миналата година. Пълните отличници са 349.
Средният успех, постигнат на изпита по български език и литература, е 51 точки от общо 100 възможни - с 2 точки по-малко от м.г. Седмокласниците изпитват затруднения при овладяването на книжовно-езиковите норми, както и при разпознаването на частите на речта и частите на изречението. Въведената дистанционна форма за обучение не е причина за слабото представяне на ученици, категоричен е министър Вълчев: „Тук все пак говорим за няколко месеца, в които децата работиха в електронна среда. Образователните им резултати са функция на много повече време. Това е многогодишна работа на учителя, ангажираност на родителите с образованието, учебните програми, методите на преподаване, оценяването като мотив за учене".
Данните по региони показват, че най-високи оценки на националното външно оценяване са получили учениците от София, Смолян и Варна, а най-ниските постижения са отчетени в Сливен и Монтана.
В предаването "12+3" Светослав Иванов - преподавател по БЕЛ и директор на Професионална гимназия по ветеринарна медицина и селско стопанство "Св. Георги Победоносец", коментира, че не е изненадан от резултатите и че няма нищо чак толкова фрапантно в тях. По думите му тези постижения на Националното външно оценяване са били очаквани:
"Децата изпаднаха в една изключително екстремна ситуация, непредвидена, но успяха да се приспособят доста бързо и това не се отрази до голяма степен. Няма огромни разлики в резултатите от минали години и тази в Националното външно оценяване".
Според него получените резултати са адекватни на знанията на учениците в различната учебна среда.
Цялото интервю на Даниела Големинова със Светослав Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..