Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къмпингите са предпочитани този летен сезон

5
Караваните на къмпинг "Градина"
Снимка: БНР - Бургас

В началото на активния летен сезон къмпингите по Южното ни Черноморие вече са почти пълни. Почивката на каравана или бунгало се оказа по-предпочитана от родните туристи тази година заради уединението и по-малкия риск от заразяване с коронавирус. 

Къмпинг "Градина" е един от най-популярните по Южното ни Черноморие. И въпреки че и тази година запазва статута си на предпочитан, същото не може да се каже за капацитета му. За първа година местата за каравани са намалени от 276 на 63 заради влезлия в сила Закон за черноморското крайбрежие, който забранява да се поставят върху пясъчни дюни. Сега теренът, където обичайно се разполагаха на три реда къщите на колела, е пуст и празен. Наплив от желаещи да отмарят на красивия залив обаче не липсва. Над 10% е ръстът спрямо миналата година, посочи управителят му Елена Пинелова. "Може би юли и август са вече позапълнени, каза тя. 

Приятно изненадани от чистотата и удобствата тази година на "Градина" са редовните къмпингари.

"Баните са много чисти, дезинфектанти има, кабинките са почистени. А и тук човек се чувства много по-свободен. Иначе е много презастроено по българското Черноморие. А тук е много удобно - плажът е до бара и барът е до плажа".

"Градина" е предпочитан, но е и сред най-скъпите къмпинги. За каравана на първа линия, за целия сезон цената е 6 хиляди лева, а новите и луксозни бунгала излизат средно по 230 лева на вечер за семейство или компания от четирима души.

По-евтино е на юг, цените на "Смокиня"  са поне два или три пъти по-ниски, за различните услуги. 2000 лева за каравана излиза за целия сезон, споделиха къмпингари. Но и отчетоха, че тази година е по-слаба.

"По-малко са хората и обикновено идват събота и неделя. Може би повлия цялата ситуация, която е в цял свят, а може и да е финансовата гледна точка, защото не се знае какво предстои занапред". 

В момента на "Смокиня" има едва около 25 каравани, но все пак, за разлика от почти опразнените ни големи курорти, по къмпингите се забелязва живот, както и надеждата, че лятото тепърва предстои и сезонът не е загубен. 

Плажовете в курортите около Варна все още не напомнят, че започва активният летен сезон. На Златни пясъци плажовете са сравнително празни, въпреки че за шезлонг и чадър цената е 2 лева, а 1,50 лв. е цената за матрак. Все още основно румънска реч се чува в курорта.

Чартърите с туристи от Европа вече започнаха да пристигат. Групи от Полша идват в курортите на Черноморието и с автобуси.

Репортажи на Елена Димитрова и Даниела Стойнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сграда, която според талибаните е била разрушена при пакистански удар с дрон, архив, август 2025 г.

Пакистан твърди, че по границата с Афганистан са убити 200 "талибани и свързани с тях терористи"

Пакистанските въоръжени сили съобщиха, че при сблъсъците тази нощ по границата с Афганистан са били убити 200 "талибани и свързани с тях терористи" , предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на пакистанската армия. Ройтерс уточнява, че не може да провери тази информация по независим път.  От своя страна Афганистан съобщи, че 58 пакистански войници..

публикувано на 12.10.25 в 16:45

Железничар е загинал по време на работа на гара Мездра (ОБНОВЕНА)

Железничар е загинал днес по време на работа на гара Мездра, съобщи БТА, като се позова на съобщение на Областната дирекция на МВР във Враца. По първоначални данни инцидентът е станал по време на маневра. По случая е образувано досъдебно производство, а причините се изясняват. Инцидентът е станал при влизане в гара Мездра в 6:10 сутринта, когато ч..

обновено на 12.10.25 в 16:23

Спират топлоподаването за част от блоковете в "Дружба 2" на 13 и 14, а не на 20 октомври

"Топлофикация София" изтегля със седмица по-рано спирането на топлоподаването в карето, обхващащо блокове с номера 260, 261 и 262 в столичния квартал "Дружба 2", съобщиха от дружеството. От там предприемат действия топлоподаването да бъде спряно от 13 октомври, вместо по първоначалния график на 20 октомври. Промяна има и за карето от блокове с номера..

публикувано на 12.10.25 в 16:13

Общинската управа на Дупница - недоволна от работата на "Кюстендилска вода"

Общинската управа на Дупница недоволства от работата на дружеството "Кюстендилска вода", към което миналата година се присъдении дупнишкото общинско ВиК-дружество. Според кмета Първан Дангов организацията на работа не отговаря на заложените изисквания Възстановяването на аварии от “Кюстендилска вода“ не отговаря на изискванията...

публикувано на 12.10.25 в 16:06

В полунощ затварят тунелите "Благоевград" и "Железница" на АМ "Струма" за 5 часа

Движението през тунелите "Благоевград" и "Железница" на магистрала "Струма" ще бъде спряно от полунощ до 5.00 часа в понеделник сутринта.  Това се налага заради проверка на асфалтовата настилка на пътното платно, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Движението ще бъде пренасочено през пътен възел "Благоевград-юг" по главен път..

публикувано на 12.10.25 в 16:02
Папа Лъв XIV

Папата призова за "смелост" тези, които изготвят мирния план за Газа

Папа Лъв XIV призова за "смелост" от страна на тези, които изготвят мирния план за Газа, докато световните лидери се готвят да присъстват на срещата на върха за прекратяване на конфликта. Примирието между Израел и "Хамас" навлезе в третия си ден и засега се спазва. Десетки камиони с хуманитарни помощи започнаха да влизат в Ивицата Газа през..

публикувано на 12.10.25 в 15:24
Снимката е илюстративна, архив.

Обискът на колите на двама заподозрени за търговия с вот в Огняново продължава повече от час

Изборите за Общински съвет в Пазарджик протичат напрегнато и с рекорден брой наблюдатели, включително външни. В полицията са постъпили десетки сигнали за купен вот, които се проверяват. Рекорден брой наблюдатели на изборите за общински съветници в Пазарджик Засилено полицейско присъствие на изборите за общински съветници в Пазарджик В с...

публикувано на 12.10.25 в 15:21