По инициатива на Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ започва конкурс „Застъпници за природата“, с който се насърчава обявяването на нови защитени територии и вековни дървета.
Конкурсът има за цел да насърчи усилията на Министерство на околната среда и водите, което на 22 май обяви три нови защитени местности, което не се е случвало от 10 години насам.
"Обръщаме се към гражданите, които могат да предлагат за обявяване защитени територии около техните населени места. В конкурса „Застъпници за природата“ хората могат да се включат в категориите - резерват, природен резерват, защитена местност и природна забележителност", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Андрей Ралев от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ.
"Това може да са вековни гори в планините, уникални природни образувания, ценни местообитания на редки видове, пещери с прилепи, вековни дървета."
Най-добрите предложения ще бъдат внесени в Министерство на околната среда и водите.
Андрей Ралев съобщи, че 5,8 на сто от територията на България представляват защитени територии, което в сравнение с други държави означава, че имаме голямо природно богатство, но малък процент защитени територии в сравнение с европейските и световни средни показатели. България има защитени зони от екологичната мрежа НАТУРА 2020. Това са защитени зони, които са обявени за опазване на европейското природно наследство, но те обикновено нямат същата защита и управление като защитените територии и това, което виждаме досега е, че НАТУРА 2000 е опазване на хартия, коментира Ралев.
"Според закона в България съществуват шест категории защитени територии. Резерватите и националните паркове са с най-строга защита и са изключителна държавна територия. Природни забележителности, поддържани резервати, природни паркове и защитени местности са останалите категории защитени територии. Националните и природните паркове са с най-голяма площ и тяхната територия е разделена на зони с различни функции и режими на управление", подчерта още Андрей Ралев.
Той е категоричен, че малките защитени територии като природните забележителности имат много важно значение за опазване на нашата природа, защото някои от тях опазват последните находища на някои растения в България или са скални образования, които привличат много туристи. Защитените територии не са забранени за туризъм.
Крайният срок за включване в конкурса „Застъпници за природата“ е 31 август 2020 година. Формулярът, който трябва да се попълни, е на страницата на Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Победителите ще бъдат обявени на 12 септември, деня на обявяване на първата в България защитена територия - местността Храстево в Родопите, която е защитена през 1931 г. по инициатива на местните лесовъди.
Интервюто на Таня Милушева с Андрей Ралев можете да чуете в звуковия файл.Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..