По инициатива на Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ започва конкурс „Застъпници за природата“, с който се насърчава обявяването на нови защитени територии и вековни дървета.
Конкурсът има за цел да насърчи усилията на Министерство на околната среда и водите, което на 22 май обяви три нови защитени местности, което не се е случвало от 10 години насам.
"Обръщаме се към гражданите, които могат да предлагат за обявяване защитени територии около техните населени места. В конкурса „Застъпници за природата“ хората могат да се включат в категориите - резерват, природен резерват, защитена местност и природна забележителност", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Андрей Ралев от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ.
"Това може да са вековни гори в планините, уникални природни образувания, ценни местообитания на редки видове, пещери с прилепи, вековни дървета."
Най-добрите предложения ще бъдат внесени в Министерство на околната среда и водите.
Андрей Ралев съобщи, че 5,8 на сто от територията на България представляват защитени територии, което в сравнение с други държави означава, че имаме голямо природно богатство, но малък процент защитени територии в сравнение с европейските и световни средни показатели. България има защитени зони от екологичната мрежа НАТУРА 2020. Това са защитени зони, които са обявени за опазване на европейското природно наследство, но те обикновено нямат същата защита и управление като защитените територии и това, което виждаме досега е, че НАТУРА 2000 е опазване на хартия, коментира Ралев.
"Според закона в България съществуват шест категории защитени територии. Резерватите и националните паркове са с най-строга защита и са изключителна държавна територия. Природни забележителности, поддържани резервати, природни паркове и защитени местности са останалите категории защитени територии. Националните и природните паркове са с най-голяма площ и тяхната територия е разделена на зони с различни функции и режими на управление", подчерта още Андрей Ралев.
Той е категоричен, че малките защитени територии като природните забележителности имат много важно значение за опазване на нашата природа, защото някои от тях опазват последните находища на някои растения в България или са скални образования, които привличат много туристи. Защитените територии не са забранени за туризъм.
Крайният срок за включване в конкурса „Застъпници за природата“ е 31 август 2020 година. Формулярът, който трябва да се попълни, е на страницата на Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Победителите ще бъдат обявени на 12 септември, деня на обявяване на първата в България защитена територия - местността Храстево в Родопите, която е защитена през 1931 г. по инициатива на местните лесовъди.
Интервюто на Таня Милушева с Андрей Ралев можете да чуете в звуковия файл.Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..