"Ниското обезщетение по делата срещу НАП е, защото така е по-целесъобразно и по-поносимо за хората, които разпределят бюджета, тъй като нарушение има, вреди със сигурност има и бяха категорично доказани в пълен обем, но така е по-изгодно за държавата. Ако бяха уважили в пълен размер исковете, много хора щяха да си потърсят правата, защото предстоят още 4 години давностен срок". Това каза пред БНР адвокат Ивайло Юруков, който води делата на засегнатите от теча на лични данни в НАП граждани пред Административния съд. Националната агенция за приходите (НАП) трябва да плати по 200 лева на седем от пострадалите от хакерската атака миналата година, но те трябва да платят на НАП по 100 лева за възнаграждения на юрисконсултите ѝ и затова чистият размер на обезщетенията им ще е 100 лева. Той коментира и решението на шестима от тях да обжалват решението на съда, за да не се наложи да плащат и затова:
"Такава е цялостната политика по тези дела - да бъдат отказвани хората да съдят НАП. Това решение е поредното доказателство за това".
В предаването "Преди всички" адв. Юруков посочи, че обяснението от НАП, което се прокарва в съдебните дела и пред обществото, е, че мерките им са адекватни, но понеже става дума за криминално деяние - те нямали вина:
"Това е пълен нонсенс, защото НАП - като администратор на лични данни - е длъжен да ги пази именно от криминални посегателства, няма от какво друго да ги пази. След като не са се справили с тази задача, значи не са приложили ефективни мерки за защита".
Юристът уточни, че от НАП не са си направили труда да доказват в съда какви са активните им действия за защита, "защото такива няма" и добави, че съдията не е приел това твърдение на приходната агенция, че не носят отговорност, а напротив: "След като се е стигнало до достъп от трети лица до личните данни, значи те не са били добре запазени. Проблемът е в размера на обезщетението".
Цялото интервю на Силвия Великова с Ивайло Юруков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
От "Продължаваме промяната" призоваха за протест и блокада на сградата на Народното събрание, за да се осуети приемането на бюджета за следващата година. Те получиха подкрепата на "Възраждане" и критики от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. "Вчера видяхме "триъгълника на властта", пълен с хора, които са абсолютно недоволни от политиката на това..
Николай Попов - бащата на 12-годишната Сияна, която загуби живота си при пътен инцидент, връчи на председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова искане от над 22 хиляди души срещу корупцията в съдебната система и за оставка на самата Захарова. Това стана на конференция по повод 145-годишнина от създаването на Върховния касационен съд. Тема..
От "Възраждане“ са събрали необходимия брой подписи и ще внесат жалба в КС срещу промените в закона, които разширяват правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл“. Това съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов: "Ние считаме, че това е нарушение на Конституцията. Едно от основните права, които Конституцията дава на всеки един..
Въвеждането на СУПТО - софтуера за управление на приходите в търговските обекти доведе до сблъсък между депутати от "Демократична България", "Възраждане" и министъра на финансите Теменужка Петкова. Божидар Божанов от ДБ предупреди, че новото изискване ще струва изключително скъпо на светлия бизнес. "И това ще струва на бизнеса, на..
Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27-и ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант. Според проекта всички щатни бройки от направление..
Американската психологическа асоциация прави изследвания, които стигат до извода, че телефоните на децата трябва да се премахват от детските им стаи след 21 часа. Вредният ефект върху мозъка на подрастващите е доказан, те губят концентрация и получат бърз допамин. Затова се обсъжда ограничението на социалните мрежи след определена възраст...
Парламентът продължава обсъждането на първо четене на държавния бюджет за 2026 г. В пленарната зала са министър-председателят Росен Желязков и министри от кабинета. Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026 Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси, заяви от парламентарната трибуна..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..