Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден без найлонови торбички

Готови ли са хората да забравят „пластмасовите“ си навици

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гражданите вече все по-лесно възприемат екологични навици, затова се чувстват подготвени за въвеждането на частичната забрана за пластмасови изделия за еднократна употреба, за които съществуват заместители.

След една година забраната за определени пластмасови изделия за еднократна употреба вече ще е факт. До 3 юли 2021 година всички държави-членки трябва да са преустановили употребата на изделия, за които съществуват заместители. В забранения списък попадат пластмасовите чинии и прибори за еднократна употреба, клечки за уши, сламки и дръжки за балони. Ограниченията са придружени от нови цели за рециклиране и повече отговорност за производителите.

Приемането на ограниченията на ниво ЕС беше продиктувано от тревожната статистика - според ЕК над 80% от отпадъците по плажовете са от пластмаса. Поради бавното си разграждане огромни количества пластмаса се натрупва в моретата и океаните, където има дори плаващи острови от пластмасови отпадъци. Остатъци са открити в морските обитатели, а оттам и в хранителната верига на човека, обясни Евгения Ташева, експерт от екологичното сдружение „За Земята“:

Пластмаса има в най-отдалечените, най-недостъпните точки на света – Марианската падина, Антарктика, Арктика. Откриват се микропластмасови частици във всичко – дори в бутилирана минерална вода, в бирата, в солата, в меда, в зеленчуците“. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

Новата визия на ЕС за бъдещето на пластмасата беше съобразена и с решението на Китай да наложи строги ограничения на вноса на чуждестранни отпадъци. Така Старият континент, който години наред изпращаше своите отпадъци за оползотворяване в Азия, беше принуден да потърси алтернативно решение - превръщането на отпадъците в икономическа възможност. 

До 2029 година държавите членки трябва да достигнат целта 90% от пластмасовите бутилки да бъдат събираниПо неофициални данни в момента едва 15 процента от този амбалаж се връща при производителя, посочва Ташева и допълва, че най-ефективният начин за промяна е депозитната система за връщане на бутилки, която от година функционира в Германия и Скандинавските страни.

Оказва се, че частичната забрана на пластмасови изделия не само ще намали отпечатъка върху околната среда, но и ще създаде възможности за иновации и за нови бизнес идеи.

Пандемията от коронавируса доведе до рязко увеличаване на пластмасовите отпадъци, отчетоха през последните месеци неправителствени организации и учени в редица страни. Рекордно е количеството на използвани маски и ръкавици, наблюдава се и възраждане на опаковките за еднократна употреба. Но природозащитниците са спокойни, че извънредната ситуация няма да зачеркне постигнатия напредък в ограничаването на пластмасовите отпадъци.

Хората са готови да изоставят старите си навиците, показва мащабно проучване на сдружението „За земята“, проведено в началото на година. Все повече граждани са убедени, че пластмасата за еднократна употреба застрашава здравето им. Не са за подценяване и пораженията върху околната среда.

Всеки може да допринесе със своя личен принос към каузата за опазване на околната среда, като се включи в предизвикателството „Месец юли без пластмаса“. Няколко природозащитни организации застават зад инициативата, а подробности може да откриете в социалните мрежи.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият български храм в Лондон бе официално открит

Патриарх Даниил освети новия български храм "Свети Йоан“ в Лондон. Той се помещава в комплекса на българското посолство. Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното..

публикувано на 23.02.25 в 14:50

Експерти очакват покачването на цените да се стабилизира около 2%

Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на..

публикувано на 23.02.25 в 14:01
Участниците в акцията скандираха

СДВР: Полицията е действала в рамките на закона на протеста на "Възраждане"

Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. Четирима привърженици на..

публикувано на 23.02.25 в 13:48

Кюстендилски ученици се включиха в кампанията за безопасен интернет

420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..

публикувано на 23.02.25 в 13:11

Изложение на българските университети и колежи в Плевен

В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..

публикувано на 23.02.25 в 12:49

Повишен туристически интерес към Габрово и района

Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..

публикувано на 23.02.25 в 12:38

Студ обхвана Гърция, полицията спира движението по заледени пътни участъци

Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..

публикувано на 23.02.25 в 12:38