Гражданите вече все по-лесно възприемат екологични навици, затова се чувстват подготвени за въвеждането на частичната забрана за пластмасови изделия за еднократна употреба, за които съществуват заместители.
След една година забраната за определени пластмасови изделия за еднократна употреба вече ще е факт. До 3 юли 2021 година всички държави-членки трябва да са преустановили употребата на изделия, за които съществуват заместители. В забранения списък попадат пластмасовите чинии и прибори за еднократна употреба, клечки за уши, сламки и дръжки за балони. Ограниченията са придружени от нови цели за рециклиране и повече отговорност за производителите.
Приемането на ограниченията на ниво ЕС беше продиктувано от тревожната статистика - според ЕК над 80% от отпадъците по плажовете са от пластмаса. Поради бавното си разграждане огромни количества пластмаса се натрупва в моретата и океаните, където има дори плаващи острови от пластмасови отпадъци. Остатъци са открити в морските обитатели, а оттам и в хранителната верига на човека, обясни Евгения Ташева, експерт от екологичното сдружение „За Земята“:
„Пластмаса има в най-отдалечените, най-недостъпните точки на света – Марианската падина, Антарктика, Арктика. Откриват се микропластмасови частици във всичко – дори в бутилирана минерална вода, в бирата, в солата, в меда, в зеленчуците“.
Новата визия на ЕС за бъдещето на пластмасата беше съобразена и с решението на Китай да наложи строги ограничения на вноса на чуждестранни отпадъци. Така Старият континент, който години наред изпращаше своите отпадъци за оползотворяване в Азия, беше принуден да потърси алтернативно решение - превръщането на отпадъците в икономическа възможност.
До 2029 година държавите членки трябва да достигнат целта 90% от пластмасовите бутилки да бъдат събирани. По неофициални данни в момента едва 15 процента от този амбалаж се връща при производителя, посочва Ташева и допълва, че най-ефективният начин за промяна е депозитната система за връщане на бутилки, която от година функционира в Германия и Скандинавските страни.
Оказва се, че частичната забрана на пластмасови изделия не само ще намали отпечатъка върху околната среда, но и ще създаде възможности за иновации и за нови бизнес идеи.
Пандемията от коронавируса доведе до рязко увеличаване на пластмасовите отпадъци, отчетоха през последните месеци неправителствени организации и учени в редица страни. Рекордно е количеството на използвани маски и ръкавици, наблюдава се и възраждане на опаковките за еднократна употреба. Но природозащитниците са спокойни, че извънредната ситуация няма да зачеркне постигнатия напредък в ограничаването на пластмасовите отпадъци.
Хората са готови да изоставят старите си навиците, показва мащабно проучване на сдружението „За земята“, проведено в началото на година. Все повече граждани са убедени, че пластмасата за еднократна употреба застрашава здравето им. Не са за подценяване и пораженията върху околната среда.
Всеки може да допринесе със своя личен принос към каузата за опазване на околната среда, като се включи в предизвикателството „Месец юли без пластмаса“. Няколко природозащитни организации застават зад инициативата, а подробности може да откриете в социалните мрежи.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим. "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването. Илиева е също така бивш..
Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс. Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..
С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен. Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..
Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..
Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението. На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...
Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..