Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Георги Атанасов-Джиджи

Алпинистите Борис Овчаров и Николай Петков разказват за първия професор по алпинизъм в света

Проф. Георги Атанасов
Снимка: Станислав Христов




В сряда се прощаваме с доайена на българския алпинизъм - проф. Георги Атанасов-Джиджи, който почина в събота. Поклонението е на 8 юли, от 11:00, в църквата "Св. София". 


На 26 юли проф. Атанасов щеше да навърши 95 години и тъкмо когато в ход беше организацията по отбелязване на рождения му ден, дойде вестта, че е починал от инфаркт, докато е бил в морето - на любимия си плаж на Арапя. Новината разтърси планинарските и алпийските среди у нас, тъй като, макар и професорът да бе на преклонна възраст, той до последно ходеше по планините, по фестивалите, беше обичана и уважавана личност.


В историята на родния алпинизъм Джиджи, както го наричаха всички, оставя ярка следа - осъществява над 600 изкачвания в страната и чужбина, сред които много премиерни. Автор на първото българско изкачване на голяма стена в Алпите - западната стена на Пти Дрю, през 1963 г. с Аврам Аврамов. През 1964 г. преминава прочутата Безенгийска стена в Кавказ, а 3 години по-късно ръководи експедицията до първия български седемхилядник - връх Ленин в Киргизстан. С дейността си проф. Атанасов проправя пътя на следващите поколения алпинисти към осемхилядниците. 

"Мога да кажа, че той сложи отпечатък върху целия ми живот, защото през 1973 г., когато се записах в алпийския клуб на дружество "Планинец", имаше прожекция и точно Георги Атанасов беше лекторът. Тогава още не го познавах, той вече беше един от най-изградените алпинисти по онова време. Спомням си, че гледахме със зяпнали уста, захласнати по високите върхове, имаше за Пти Дрю, Алпите. Голям алпинист и голям човек!" - казва за проф. Атанасов един от най-успешните български алпинисти Николай Петков.

Дълги години проф. Георги Атанасов е партньор по свръзка с друго голямо име в българското алпийско движение - Борис Овчаров, днес на 84 години и активен участник в състезанията по ски за ветереани от отбора на Рожен-Чепеларе.

"Познавам се с него от 50-те години на миналия век, бяхме студенти. През 1961 г. бяхме избрани в националния отбор и заминахме за Полша, където направихме няколко изкачвания. А тук сме участвали в алпиниади, безброй пъти сме били заедно, помагали сме си в планината..." - разказва Борис Овчаров и добавя за алпинизма:
"Там намирах смисъла на живота и не съжалявам, защото попаднах в друга среда. Онези, които бяха, по-възрастните - нямаше сред тях примитивни хора, всички бяха на високо интелектуално стъпало - от академика, професора до портиера всички бяхме приятели". 

В репортажа (звуковия файл по-горе) можете да чуете спомените на Борис Овчаров и Николай Петков за проф. Атанасов. А цялото интервю с Борис Овчаров можете да чуете във втория звуков файл. 
 
Борис Овчаров



Николай Петков
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04

15.12.24 - Законите на Мърфи

Рубриката от 15.12.24 година.

публикувано на 15.12.24 в 08:20
nadezhda_zaharieva

Надежда Захариева е надежда за много хора

Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..

публикувано на 15.12.24 в 05:19
Урубко (вляво), Револ и Биелицки

Адам Биелицки: По-интересно е да достигнеш неизкачван връх, отколкото да си 2568-ият на някой осемхлядник

Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест.  Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..

публикувано на 14.12.24 в 16:20
Наградите

Екстремните спортове 8 - 14 декември 2024

Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..

публикувано на 14.12.24 в 13:54