Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Далай Лама дебютира с музикален албум

Лама Дордже Карма Тсал: до голяма степен будизмът е свързан с работа с ума, с вътрешна работа и духовно развитие

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Духовният водач на Тибет Далай Лама дебютира с музикален албум навръх 85-тия си рожден ден. Албумът му „Вътрешният свят“ съдържа 11 композиции , в които мантри и песнопения са смесени с новосъздадена музика.
Духовният водач на Тибет е едва двегодишен, когато след изпит е разпознат като 14-то въплъщение на Далай Лама“, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Марина Великова, музикален редактор в програма „Хоризонт“. От 20 години тя е свързана с Индия и Непал, участвала е в концерта „На покрива на света“, свири на различни инструменти, а стилът й е повлиян от различни техники на източните култури. Пет години Марина е специализирала музикално майсторство в най-старата школа по музика в Делхи.
Личността на Далай Лама е изключително важна за свързаните с будизма по света, посочи пред "Хоризонт" Лама Дордже Карма Тсал , български будистки учител от школата Нйингма на тибетския будизъм. „Той е най-разпознаваемото име в будизма и най-авторитетният учител в момента в световен план. Той е един от моите учители. Изключителна личност.“

"Далай Лама е институция в света на тибетската култура и тибетския будизъм. Далай Лама е титла, предавана от прерожденец на прерожденец", отбеляза още Лама Дордже Карма Тсал.

Дебютният музикален албум на Далай Лама е нещо доста необичайно дори за него, изтъкна Лама Дордже Карма Тсал.

Думата мантра може да бъде преведена като защита. Според Далай Лама мантрите обединяват музиката с учението, посочи Марина Великова. „Музиката на албума „Вътрешният свят“ е с много ефирни инструментали, на фона на които Далай Лама изпълнява мантри“, допълни тя.

Според Далай Лама, музиката може да помогне на хората така, както той самият не може.

Приходите от албума ще се използват от различни организации за социално, емоционално и етично обучение по международна програма, разработена от тибетския духовен водач.

„От много години той се опитва да прехвърля мостове между тибетската култура, будистката култура и западния свят. В будизма не съществува схващането за музика без смисъл, за музика, изцяло направена за развлечение. Аз съм сигурен, че този албум е малко по-различен от обикновен музикален албум. Той съдържа мантри, съдържа молитви и е някакъв вид изява на неговата дейност", допълни Лама Дордже Карма Тсал, който не определя будизма като религия. Уточнява, че до голяма степен той е свързан с работа с ума, с вътрешна работа и духовно развитие.

Още по темата чуйте в звуковите файлове.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38