Биполярното поведение на властта вече едва ли учудва някого. Първо, щяхме да мрем яко и на базата на нищото, на догадки и на предположения, ни арестуваха по домовете и ни изплашиха до смърт. След това започна голямото чудене: „Като е зле икономиката и все по-зле ще става какво да се прави“. Решиха да се поотпусне режимът и да се доверим на гражданската осъзнатост, в резултат на което се напълниха дискотеките, стадионите, самолетите. Гражданите, логично, след стреса си казаха „ако ще се мре яко, поне да се порадваме на живота, както си знаем“ - а именно потребителската, с пълни шепи
Така експертът по публични комуникации Соня Момчилова коментира за поведението на властта в опитите за овладяване на епидемичната ситуация.
„Ако допреди малко беше важно и щяхме да си стъпим на крака, и щяхме да възстановим икономиката, само да сме живи и здрави, и щяхме да продаваме автопаркове, и да се разпарят дюшеци, изведнъж се оказва, че икономиката трябва да функционира и то на всяка цена, май, което е лишено от всякаква логика“.
Според нея протестите в Сърбия и в САЩ са „в голяма степен реакция“ на коронавирусните мерки там. Тя направи и паралел с България:
„След голямото затягане, обещанията за чували с трупове, за измирането на най-близките ни, започнаха и проблемите на властта и на олицетворяващия я еднолично Борисов"
Момчилова оприличи ситуацията у нас на „постмедиавистика“:
„Люлеенето на махалото е симптоматично за отсъствието на кондиция и здрав разум в средите на управляващите. Животът някак съвсем заприлича на подлез след проливен дъжд – затлачено, мръсно, без виновни и като че без изход. Една буря ни докара до полярен ступор. Само джипката на Борисов циркулира неврастенично из магистралите на държавата и той продължава да лее потоци словесна амалгама от утехи, дитирамби и някакви съчинения по собствени конфабулации…“.
Психичното здраве на нацията понася много сериозни щети и е възможно „нервите на обществото да не издържат“ заради липсата на път и визия, коментира Момчилова:
„Не възприемаме и модел на нито една държава, която да приемем, че обективно овладява ситуацията. Всъщност на нищо не прилича това, което се случва у нас. Опитваме се някакъв свой стил да наложим и в края на краищата само това ни липсваше – мерките, които днес ни бяха наложени. Оправдавам неглижирането на проблема от страна на хората - как да повярваш в потока на съзнанието, който се лее по време на брифингите и ведрите клипчета на премиерския ПР. Как хората да повярват на властимащите, че внезапно се разтревожили за нас, като хиляди инвалиди обжалват решението на ТЕЛК и стоят без пенсии…“.
Според Момчилова Борисов е направил гаф днес с думите си, че демокрацията ни идва в повече, но „гафовете вече не впечатляват никого“. Самият премиер пък е уплашен от ставащото в Сърбия
Пореден скандал разтърси управляващата партия в Испания. Един от номинираните за член на ръководството на формацията подаде оставка след обвинения в сексуален тормоз. Лично премиерът и председател на Испанската социалистическа работническа партия Педро Санчес предложи Франсиско Салазар за поста заместник в секретариата на формацията. И понесе нови щети..
Британската полиция арестува 29 души в централен Лондон по време на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие". Сред тях е и бивше духовно лице на 83 години. Протестът беше проведен буквално часове след като "Палестинско действие" беше забранена като терористична организаця. Полицаите действаха в рамките на новите си правомощия..
Велико Търново отбеляза 130-ата годишнина от убийството Стефан Стамболов и 30 години от издигането на неговия паметник в родния му град. Днес в павликенското село Стамболово с историческа възстановка за първи път ще бъдат пресъздадени събитията по покушението на големия български политик и държавник. Събитията, свързани с отбелязване на..
В неделя и понеделник в София ще се проведе Международен масажен фестивал. Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш Венцислав Тотев е единственият, който изработва иновативни коленни столове за активно седене В него ще участват масажисти и терапевти от цял свят, които са признати и утвърдени имена в сферата на..
Израелската армия обяви, че е прехванала ракета, изстреляна от Йемен в посока на еврейската държава. Сирени са били активирани в няколко райони на Израел, допълват военните. Израел заплашва йеменските бунтовници хути с морска и въздушна блокада, ако групировката продължи с атаките към еврейската държава, припомня агенция "Ройтерс". Хусите, които са..
Бизнесменът Илон Мъск обяви, че е създал нова политическа партия в Съединените щати. Мъск е най-богатият човек на света и беше най-големият спонсор на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп. Милиардерът и Тръмп обаче се скараха, след като Мъск работи за президентската администрация с цел намаляване на федералните разходи и..
43 са вече жертвите на наводненията в американския щат Тексас. 15 от загиналите са деца. Това съобщи шериф Лари Лейта и добави, че властите работят по идентифицирането на част от починалите, чиято самоличност все още не е установена - това са 12 възрастни и 5 деца. Междувременно 27 момичета, изчезнали от детски лагер по протежението на река Гуадалупе,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..