Проправителствени медии в Турция съобщават, че Държавният съвет – върховната административна инстанция в Турция – единодушно е взел решение за връщане на статута на „Св. София“ на джамия. Според две турски официални лица, цитирани от „Ройтерс“, най-вероятно висшата административна инстанция в Турция утре ще обяви решение в този дух.
Според информациите Държавният съвет, който е върховната административна инстанция в Турция, е преценил жалбата срещу решението на Министерския съвет на Турция от 1934 г. за превръщане на храма в музей като основателна.
Отмяната на решението за превръщане ѝ в музей отваря пътя „Св. София“ отново да стане действаща джамия посочи преди два дни кореспондентът в Анкара на в-к „Сабах“ Окан Мюдеррисоглу в ефира на частната телевизия НТВ. Колумнистът на в-к „Хюррийет“ Абдулкадир Селви, известен с близките си контактите с управляващите, както и проислямският вестник „Йени Шафак“, потвърждават това.
На 2 юли Държавният съвет разгледа делото, образувано по жалба на фондация, настояваща за промяна на решението на турския министерски съвет за обявяване на храма в Истанбул за музей. Сдружението настоява, че решението е юридически невалидно и че подписът под него на основателя и първи президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк е фалшив. Сдружението и по-рано е атакувало забраната за провеждане на мюсюлмански молитви в "Св. София" пред турските съдебни власти.
На 3 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че „протестите относно статута на „Св. София“ са пряко вмешателство в суверенните права на Турция. На церемония по полагане основите на джамия в Истанбул той коментира, че както Турция не се намесва в религиозните въпроси на други страни, така и те нямат право да се намесват в религиозните дела на Турция. По-рано призиви за запазване на статута на „Св. София“ като музей отправиха Гърция, Руската православна църква, Франция, Съединените щати. На 7 юли руската Държавна Дума се обърна с подобен призив към Великото национално събрание на Турция (турският парламент).
Църквата "Св. София" е пострена през VI в. по заповед на византийския император Юстиниан. Тя е била седалище на Вселенския патриарх и храм, в който са били коронавани византийските василевси в продължение на над 900 години, а след превземането на Константинопол от османците през 1453 г. е превърната в джамия. През 1934 г. е обявена за музей и понастоящем се намира под защитата на ЮНЕСКО като част от световното културно наследство.
Братството на Троянския манастир и много поклонници посрещнаха вчера новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. Той беше въдворен в служение от ловчанскиая митрополит Гавриил в деня в който манастира тържествено отбеляза празника на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там още от самото..
Групата на "Обнови Европа" в Европарламента, част от която са евродепутатите от ПП, категорично осъжда "нарастващата кампания спрямо демократичните институции и върховенството на закона в България". Пример за това е политически мотивираният арест на кмета на Варна Благой Коцев, се казва в позиция на групата. В нея се подчертава, че извършеният..
Европейският съюз трябва да реагира незабавно с контрамерки срещу "възмутителната" заплаха на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата за европейските стоки, заяви евродепутатът Бернд Ланге, председател на Комисията помеждународна търговия в Европейския парламент. Съединените щати наложиха 20 процентни мита за европейския внос..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца ще провери сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Според специалисти, появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема. В района на Зверино има защитени зони по "Натура 2000". Селото се намира на..
В област Ловеч вече са ожънати над 70% от засетите площи с пшеница, ечемик и рапица, а зърнопроизводителите отчитат по-добри добиви в сравнение с миналата година. Настояват обаче за по-високи изкупни цени на зърното. Тази година в Ловешко с пшеница са засети 230 хиляди декара с пшеница, което е с 10% повече от миналата, поясни Адриана..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..
Първи за годината православен лагер за деца приключва днес в Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий". През седмицата малчугани от различни краища на страната се обучаваха в християнската религия, пяха и играха сред природата. Началото на детския православен лагер в Клисурския манастир се поставя през 2013 година. От тогава до сега..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..