Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природозащитниците

Яница Златева и Константин Бонев - заедно с кауза за природата

Може ли изкуството да пребори замърсяването - слушайте в първия епизод на новата рубрика "Горещи сърца"

Яница Златева и Константин Бонев, природозащитници
Снимка: Личен архив
Яница Златева и Константин Бонев са млади хора, които могат да вдъхновяват и печелят последователи.  Професиите им са твърде различни - тя е адвокат, той - керамик. Имат общи занимания в миналото - ски инструктори, алпинисти. Любовта им към природата, планинските спортове и пътешествията отваря болезнено сетивата им към замърсяването. И това ги събира в живота. За разлика от масовото, но безрезултатно негодувание, те превръщат жаждата си за чиста и дишаща природа в своя кауза. Създават платформа и фондация в обществена полза - “Art Against Plastic“. Кампаниите им за почистване вече се наложиха на морските плажове, в планините и в населените места.
Почистване на Пирин

Тя е стопроцентова банскалийка, той е наполовина грък по майчина линия. Общуването с тях оставя светла следа.

Константин изработва тематични чаши, с релефни музикални инструменти по тях. За Яница радостта е планината. 

„Пирин е голямата ми страст. Където и да съм пътувала по планините, просто Пирин е много сантиментална за мен, иначе съм видяла много интересни природни паркове по света. В Чили много ми хареса. Там беше много девствено още по планините. Аз търся нещо по-диво“.

Коста обича да ходи на плаж, но заради пандемията няма да отидат нито до Гърция, нито до Черноморието.

Събрала ги е планината, продължават да ги обединяват каузите. От миналата година са се заели с почистването на природата от „човешкото безхаберие“. Коста е изцяло двигателят на инициативата, Яница му съдейства от правна гледна точка, в това число и с учредяване на фондацията.

„Идеята и сърцето е Коста“, казва младата жена. А на него не му харесва да е мръсно. Иска да създаде общност от артисти и чрез продажбата на изкуство да финансират каузите си, да почистят света.

Първата им акция е била да почистят 31 плажа - от Дуранкулак до Резово. Събрали са над 2 тона боклук. Намирали са много губи, хладилник. Съдействали са им общините по цялото Черноморие.

акция за почистване на природата

За мен е важно да пазим това, което обичаме. Проблемът не е само естетически. Друго, което е много важно за мен е, че с тези акции се дава някакъв добър пример. Дори само със скорошната акция „джулай клининг“, си дадох сметка, че само заради примера, който даваме на децата и заради контакта, който ще създадем и въобще това, че те ще разберат, наистина има надежда. Децата имат истинска загриженост, те се впечатляват и споделят искрено каузата“, твърди Яница.

Още за Яница и Константин ще научите от звуковия файл. 

Автор на първото издание на "Горещи сърца" е кореспондентът ни в Благоевград Кети Тренчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24