Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 прекроява работни пространства, връщат малките формати

Работата у дома преуморява, движим се малко и не общуваме достатъчно

Снимка: БГНЕС

Отворените офиси ще стават по-слабо населени, ще се създават много повече пространства за работа на по-малки екипи. Това прогнозира пред "Хоризонт" арх. Виктория Илиева, която коментира темата как ще се промени работната среда заради коронавируса.

Пространството в офисите в момента се разрежда, разстоянието между хората се е увеличило, за разлика отпреди, когато хората са били наредени един до друг и дори са били стресирани от това близко присъствие и липса на лично пространство. Общите срещи пък се провеждат в по-големи зали, споделя своите наблюдения специалистът.

Вече има изследвания, че хората, прекарващи вече няколко месеца в работен режим у дома, са страшно преуморени, изтъква още арх. Илиева. „Защото не се движат, не общуват нормално с други хора и страдат от т.нар. бърнаут и депресия. Би трябвало да се намери нов начин на работа, да създават по-големи пространства за хората да работят в тях и това да бъде смесено по-често с по-затворени офиси, където хората да работят по двама или по един, и други креативни пространства.“

„Covid-19 изненада много работещата среда, насилствено затвори хиляди офиси, отпрати милиони работещи и работодатели да се адаптират към дистанционна работа. Има очаквания този тренд да се задълбочи, както има и усещания, че този тренд е преувеличен“, коментира архитект Илиева в предаването „Преди всички“.

Арх. Виктория Илиева има опит в работата с офис пространства, фирмата й работи с големи международни компании. През последните няколко месеца наблюдава какво се случва, защото преработват в крачка вече съществуващи проекти. 

„Видяхме как се развива психологията на хората, които работят в тези офиси – по времето, когато трябваше да променим дори дизайна на офисите им и други офиси, които преработваме в момента, за да посрещнат хората обратно. Нашето усещане е, че има компании, които правят всичко възможно да превърнат работата от кухнята в дома в норма“, подчерта Виктория Илиева.

„Хората в началото бяха стресирани да се приберат вкъщи, беше насилствено, след това започна да им харесва. Някои подходиха номадски, тръгнаха да търсят селски къщи и отидоха да живеят там. Истината е, че лека-полека, под въздействието на техните мениджъри и може би на отделите по човешки ресурси, те започват да изпитват необходимост да се връщат в офисите, защото креативните срещи не могат да се заменят с нещо друго. Хората би трябвало да се срещат и да общуват, да вземат решения, имат нужда от взаимодействие с други хора, което няма как да се случи само и единствено през всичките тези технологии, които се развиват бясно в момента.“

Не бива да се подценява това, че ако работиш само във виртуално телекомуникационно пространство, управлявано от изкуствен интелект, работата може да бъде застрашена, отбеляза арх. Илиева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55