Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Бечев: Турция гледа на себе си като независим играч, отделен от Запада

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият катедрален храм "Св. София" в съвременен Истанбул ще бъде огласен от мюсюлмански молитви идния петък 24 юли – датата на подписването на Лозанския договор през 1923 г. С него се определят модерните граници на Турция и се постига мир между нея и победителите в Първата световна война. Каква политическа полза ще донесе на турския президент Реджеп Ердоган религиозният популизъм, ще доведе ли това до пълно отчуждаване на Турция от Европа и какво символизира този акт тъкмо в този момент, вече 4 години след опита за преврат, през които страната преживя гигантска политическа трансформация.

Политологът Димитър Бечев, старши сътрудник в Атлантическия съвет и преподавател в Университета на Северна Каролина, коментира в предаването "Събота 150":

"Заявката на Ердоган, че Турция върви в националистическа посока, и опитът му да консолидира както турското обществено мнение, така и мюсюлманите сунити в Близкия изток, ще има от чисто политическа гледна точка дългосрочни последици. Мнозина коментатори в Турция подчертават, че въпросите на икономиката са много по-важна тема за обществото и подобни чисто символични инициативи едва ли ще наклонят везните в полза на одобрение на политическия лидер."

Религиознен популизъм, предлагане на лесни решения за сериозни проблеми и в крайна сметка провал в недалечно бъдеще

"Ако се вгледаме в кариерата на Ердоган, той е парадигматичният популист, израснал от низините на турското общество до върха на подстовата пирамида. Но, така или иначе, поддръжката за него се крепи на постиженията на неговото управление. Например, дори и с днешна дата, подкрепата и одобрението на реформите в сферата на здравеопазването е висока. Така че не бих казал, че популизмът е напълно провален, конкретно в този случай. Реално погледнато, картината е сложна."


Къса ли Ердоган безвъзвратно цивилизационните връзки на Турция със Запада с този акт на връщането на статута на джамия на "Св. София"?

"Не бих казал. Тези връзки не са предмет на ново глобалистично решение. Сега Турция гледа на себе си като център на света, като независим играч, отделена от Запада, в някакъв смисъл дори конкурент на Запада. Ако се вгледаме в реалния живот и турската икономика, виждаме, че нещата не са толкова прости. И такъв "развод" между Турция и Европа не е лесно постижение. ЕС е най-важният търговски партньор, а Турция настоява за визова либерализация. Дори продължава да твърди, че иска членство в ЕС

Как трябва да изглежда адекватната реакция на Европа на този акт? Достатъчни ли са съжаленията?

"На този етап не виждам какво повече би могла да направи Европа. Има гласове, които настояват за санкции срещу Турция, но реалността е, че има много други въпроси, където корените са много по-дълбоки. Например надпреварата между Турция и Гърция в Средиземноморския басейн във връзка с енергийните залежи. Там вече дори бяха наложени санкции. Отношенията са и без това обтегнати. Европейският съюз, разбира се, трябва да отговори. Но това трябва да е премерено."

Трябва ли България да се страхува от онова, което би направил Ердоган, ако не го подкрепяме? Бихме ли загубили икономически, ако не поддържаме на всяка цена приятелски отношения със съседката?

"България е в деликатно положение. Затова вярвам, че който и да дойде на власт в София, ще се придържа към политика, не по-различна от тази на Бойко Борисов в момента. От друга страна, Турция често блъфира с теми, много чувствителни за нас, като тази за бежанците. В крайна сметка Турция продължава да бъде зависима от тези милиарди, които идват от ЕС. Така че би трябвало да имаме едно наум в отношенията с Турция, но да не се залъгваме, че сме съвсем уязвими и предоставени на милостта на Ердоган."

Интервюто на Деян Йотов с Димитър Бечев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди балотажа в Полша: Митинги на двамата претенденти

Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..

публикувано на 25.05.25 в 16:59

Заместник-директорът на полицията ще бъде преместен на по-ниска позиция

МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за безопасност на движението по пътищата.  В същото време БНР научи,..

публикувано на 25.05.25 в 15:56

Дъждът ще донавреди на черешовата реколта в Кюстендилско

Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на..

публикувано на 25.05.25 в 15:45
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...

публикувано на 25.05.25 в 13:27
Освободени руски военнопленници.

Киев и Русия размениха по 303 военнопленници

Близо 300 дрона и около 70 ракети е използвала Русия при атаките срещу Украйна тази нощ. 12 души са загинали и над 60 са били ранени. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев. Нанесени са щети на граждански обекти в три района на..

публикувано на 25.05.25 в 13:05