Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговорите в Брюксел по плана за възстановяване от Covid пандемията продължават

| обновено на 19.07.20 в 19:11
Снимка: БГНЕС

След два дни безрезултатни преговори в Брюксел  европейските лидери се събираха отново в опит да постигнат съгласие по бюджета на ЕС за следващите 7 години и по плана за възстановяване от пандемията с Covid-19.

Заседанието на европейските лидери в Брюксел бе възобновено в опит за намиране на компромис за бюджета на ЕС през следващите 7 години и плана за възстановяване от пандемията причинена от коронавируса.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел разговаря два пъти с президента на Франция Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел.

Малко преди 19 ч. българско време той се срещна с премиера Бойко Борисов и лидерите на Румъния, Хърватия и Малта. Преговорите могат да продължат и н в сутринта, ако тази вечер има възможност за постигане на пробив по трите основни въпроса, които са обект на разнобой - модела на управление, размера на бюджета и Фонда за възстановяване, обвързването на ползването на европейските средства върховенството на закона. Това е така, защото дори и да има пробив остават доста детайли за доуточняване за точното разпределение на парите. 

Друг дипломат твърди, че разговорите между, ако има сигнали че основните пречки могат да се преодолеят.

Ако не се постигне споразумение по основните въпроси, срещата на върха може да приключи още тази вечер.

Все остават различията по въпроса за съотношението безвъзмездни средства, заеми с плана за възстановяване.

Вчера председателят на ЕС Шарл Мишел предложи 50 милиарда евро от грантовете да бъдат прехвърлени към заемите, страните от "пестеливата четворка" - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания - настояват към това перо да бъдат пренасочени още 25 милиарда. Тези предложения обаче срещат съпротивата на най-засегнатите от пандемията страни - Италия и Испания.

Вторият проблем е управлението на Фонда за възстановяване. Нидерландия настоява за вето по плащанията, а председателят Мишел предложи механизъм, който да позволи опасенията да бъдат повдигнати в ЕС или Съвета на Европейския съюз.

Третият въпрос е обвързването на върховенството на закона с отпускането на европейските средства, на което категорично се противопоставят Унгария и Полша.

И четвъртият въпрос е общият размер на пакета, който включва бюджета на ЕС и възстановителния план.


Премиерът Бойко Борисов заяви на влизане в съвета, че е подкрепил лидерите, които настояват за върховенството на закона:

"Категорично подкрепих снощи колегите, които са за върховенство на закона, разбира се, трябва да се отчитат и страховете на някои държави членки и се надявам да се намери компромиса, за да вървим към годишната финансова рамка. Отделните стълбове са изключително важни. Пандемията върлува със страшна сила. Всички казват, че есента ще бъде тежка. Продължавам да считам, че Европейският съюз трябва да има общ медицински протокол“.

На метри от ЕС 30-ина българи от цяла Белгия протестираха с искане за оставка на премиера и на Кабинета.

Бойко Борисов

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че участниците са решени да постигнат споразумение на третия ден от преговорите в Брюксел, предаде Ройтерс.

"Ние осъзнаваме, че трябва да постигнем сделка, водим преговори под натиска, че сделката е задължителна", заяви Орбан пред репортери, пристигайки за пленарното заседание на Европейския съвет.

Виктор Орбан

Вторият ден от преговорите завърши без сделка

Основните разногласия след него останаха за съотношението безвъзмездни средства/заеми в плана, както и механизма за върховенството на закона, по който ще се отпускат средствата.

Най-сложен остава въпросът с механизма за върховенството на закона, с който ще бъде обвързано отпускането на средствата. Наблюдатели отбелязват, че този въпрос изобщо не е решен.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши  да наложи вето и на бюджета, и на плана, ако механизмът бъде приет.

Италия внесе предложение за оценката, която да предшества отпускането на средства от фонда за възстановяване.

Премиерът Джузепе Конте предложи тази оценка да се одобрява в рамките на 4 седмици от Съвета по препоръка на Европейската комисия със засилено квалифицирано мнозинство.

Въпросът, който разделяше сериозно лидерите - за съотношението безвъзмездни средства/заеми в плана, като че ли е на път да намери решение след предложението на Мишел -  50 млрд. евро от перото, предвидено за грантове, да бъде прехвърлено към заемите.

Според анализатори, споразумението вече се очертава, но има още доста детайли за доизясняване. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Владкова: Мъск не е добре запознат с реалността в Германия

"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..

публикувано на 04.01.25 в 11:15
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Все повече на преден план излиза държавният национализъм

За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..

публикувано на 04.01.25 в 10:31

54 години празнува днес програма "Хоризонт" на БНР

Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..

публикувано на 04.01.25 в 06:00

Космическото миньорство - фантастика или реален бизнес

2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..

публикувано на 03.01.25 в 16:11

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44