"Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели Огнянова, преподавател, експерт по медийно и европейско право, председател на Комисията по журналистическа етика.
Светът става все по-сложен и да избягваш новините означава да се отказваш от участие в обществените процеси като гражданин, смята тя. В резултат на дистанцирането от новините "ставаме уязвими на много нива" – и като личности, и като общество, защото ще е по-трудно да сме адекватни на света зад прозореца, изрази мнение проф. Огнянова.
Интересно в тази тревожна статистика е, че ръстът на избягващите новини у нас е все по-стръмен, отбеляза медийният експерт. Сред факторите за отказа да се следят новини преподавателката открои огромния обем информация, малкото лично време, качеството на новините.
"Състоянието на медиите има значение. Този процес на отчуждаване има две стъпки – първата е когато хората се отказват от ползването на традиционните медии: това беше сигурен, подреден свят. Нещата се промениха - създаде се нова цифрова среда, където нещата са по-несигурни. Представяме си хора, които се информират за света от Фейсбук и подобни платформи", обясни проф. Огнянова.
По думите ѝ, "в социалните медии журналистика практически почти няма, там има мнения".
И Мета, и Гугъл се отказаха от проверката на фактите, посочи тя.
"Около проверката на фактите в момента има много големи дискусии. В този контекст се появяват все по-големи количества дезинформация. Пред очите ни е упадък на качеството на информацията в социалните мрежи. Оттук до генералния отказ от новините има само една крачка."
За България действат и други, собствени фактори – например броят проведени парламентарни избори, смята проф. Огнянова. Според нея законодателят има известна отговорност към този процес – например през едно от измененията в Изборния кодекс, което позволява "безкрайна върволица от хора" предизборно да говорят "неща, които не бихме желали да слушаме".
Особено от някои политически сили се натрапва внушението, че регулацията е изначално нещо лошо, подчерта експертът, като нарече това "много спорно твърдение".
В предаването "Хоризонт до обед" проф. Нели Огнянова напомни и за възможни финансови санкции спрямо България заради закъснение в прилагането на европейското медийно законодателство.
"Бедата е двойна. По-малката беда е финансовата санкция, която ще дойде от ЕС. По-голямата е, че в България стандартите няма да бъдат добре приложени."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..
У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..
Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк. Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..