Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отхвърлиха вота на недоверие

| обновено на 21.07.20 в 12:15
Снимка: БГНЕС

Със 124 гласа "против" от 237 гласували депутатите отхвърлиха вота на недоверие. "За" оставка на кабинета гласуваха 102-ма, а 11 се въздържаха.

След като петият вот на недоверие не успя, вносителите - депутатите от БСП, напуснаха пленарната зала, а от ГЕРБ последваха обяснения на два отрицателни вота.

Депутатът Мануил Манев заяви, че вотът на недоверие е изграден, на, „лъжа, глупост и омраза“:

"Вие с вашият вот на недоверие излъгахте младите хора, които ходят по улиците на България. Излъгахте ги, че го правите заради тях! Нищо подобно, правите го заради вашата неосъществена лидерка. Глупаво е колеги, да искате да разрушите една държава, всичките институции на тази държава".

Колегата му Спас Гърневски от ГЕРБ заяви, че е предотвратен опит за метеж в България:

"Уличният пуч бе изведен най- големия провал на БСП в политиката с фелдфебел Румен Радев. Няма друго определение за държавник, застанал на страната на бегълци от правосъдието срещу българската прокуратура“, каза Гърневски.

От ВОЛЯ, които гласуваха "въздържал се", определиха ситуацията като мъдра реакция. Веселин Марешки каза:

"Ако истински искахте да търсите и да видите кои са опозиция и кои не, вие нямаше да искате безмислен вот на недоверие, а щяхте да поискате вот на доверие. Тогава правителството трябваше да събере 121 гласа, но днес и на това гласуване ясно се видя, че правителството има своето мнозинство, така че да им пожелаем успех".

"Нито един протестиращ не си позволи да издигне лозунг срещу нашата партия", каза още Марешки.

От БСП също репликираха. Депутатът Валери Жаблянов заяви, че тенденцията са предсрочни избори.

"И ако наистина искате да разберете мотивите за вота, а и мотивите на голяма част от протестиращите днес, то направете дълбок управленски, политически и социален анализ, защото след няколко месеца ще се озовете в навечерието на изборите".

Според социалния министър Деница Сачева правителството не трябва да подава оставка. На въпрос как комуникира с протестиращите пред парламента тя отговори

"Кабинетът трябва да остане, да довърши мандата си, в този си състав, и да се подготвим за редовни парламентарни избори. С онези хора сред протестиращите, които имат конкретни искания, конкретни идеи за бъдещето, които биха искали да видят и поставят такива искания, свързани с различни теми от нашето общо живеене, няма пречка да се проведе разговор и диалог! Но с тези, които просто искат оставки или просто искат метеж, които искат бунтове, не виждам какво бихме могли да преговаряме".


Това беше пети пореден вот на недоверие срещу правителството и втори на тема "борба с корупцията".  Обсъждането на мотивите беше в понеделник.

БСП внесе вота на 15 юли. Предишния ден премиерът и коалиционните му партньори обявиха, че правителството няма да подаде оставка.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00