Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици се потопиха в тайните на библиотекарската професия

Снимка: Здравка Маслянкова

Библиотеката на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново има нови библиотекари това лято. 7 момичета и 3 момчета за по няколко часа на ден дават дежурства в читалнята и заемната на читалищната библиотека.

Яни Митев коментира, че научава нещо повече за занаята - как се подреждат книги, как се отчисляват. 

"Книгата е един носител на информация, вярно по-дебел и понякога по-тежък, но едни носител, който трудно може да се замени. Предпочитам да го имам на книга вкъщи, отколкото на файл в телефона или в компютъра“, допълни ученикът.

Децата помагат навсякъде в библиотеката. Свалят стари издания в хранилището, подреждат книги по различните теми, сортират вестниците и читателските картони, разказва библиотекарката Ивелина Митева:

„Първо ги учи на уважение и почит към книгата. След това ги учи на трудови навици, защото когато дойдат тук, им се поставят задачи, които трябва да свършат, следи се за изпълнението на тези задачи и отделно се стараем така да подберем, че те да се забавляват. Имат възможност да се докоснат до различни области на знанието, да подберат това, което им е интересно и по този начин да разширят собствения си кръгозор“.

На деветокласника Яни помагат братята - Антон Христов в 8 клас и петокласникът Росен Христов.

„Лятото нямаше много какво да правя. Всичко започна преди две години. Първо майка ми идваше тук на курсове по бродерия. Тук се запознах с Ивелина, библиотекарката, и започнах самостоятелно да идвам, по-късно и с брат ми".

Той сподели, че обича исторически книги, по-стари автори като Елин Пелин, Иван Вазов, които са базирани на исторически факти и е използван художествен похват в тях".

Идеята децата да са помощници на библиотекарките е на Бисера Дживдерова и се реализира за четвърта година във великотърновското читалище „Надежда“:

„Много деца, които идваха през лятото да си вземат книжка, се интересуваха как става зачисляването на книжките, подреждането им в библиотеката и искаха да участват. Реших, че може да направим една програма с желаещите деца и да ги научим на основните неща от библиотекарската професия и те така да си оползотворят лятото".

Библиотекарската работа отдавна не е монотонно занимание. Има шанс някое от стажуващите деца да стане библиотекар, споделя Ивелина Митева:

„Много се надявам. Виждахме ги в годините как се променят и как се променя отношението към книгата и към професията. Повечето от тях, които дойдоха, заявиха, че наистина са смятали нашата професия за монотонна и непривлекателна, но тъй като изискванията към съвременния библиотекар са много и самите млади хора виждат, че съвременния библиотекар освен да се занимава с пряката библиотечна работа, той трябва да бъде психолог и организатор, да работи с различни групи хора, да има отношение към различни групи хора и това е всъщност интересното на съвременната библиотечна професия".

Децата снимат клипове в библиотеката на читалище „Надежда“ като разказват за работата си и за книгите. Летният стаж ще приключи с написването на история, свързана с времето, прекарано сред книгите в библиотеката. Идеята е тези детски съчинения да бъдат издадени в книжка.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45