Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостта Царевец – с шест заглавия от „Сцена на вековете“

| обновено на 23.07.20 в 16:12
Сцена на вековете
Снимка: Снимка:Марина Чамуркова

От 18 юли до 26 август тази година се провежда най-емблематичното културно събитие на Велико Търново  – Летният оперен фестивал „Сцена на вековете“
На откритата сцена в Двореца на българските царе в крепостта Царевец ще бъдат представени шест заглавия.

“Сцена на вековете” се организира от Община Велико Търново и е под патронажа на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и на министъра на културата Боил Банов. Културният форум е носител на престижния знак “Европа за фестивалите" и за поредна година е част от платформата на Европейската фестивална асоциация.

Тазгодишното издание е по-различно по няколко причини, обясни в предаването „По първи петли“ на програма „Хоризонт“ Нелина Църова, директор на дирекция „Култура“ в община Велико Търново:

„Изданието на „Сцена на вековете“ за тази година беше замислено още от миналата година да бъде доста по-различно, защото през 2020 година се навършват 35 години от създаването на първия оперен фестивал на открито в България „Сцена на вековете“ и 5 години от новия формат – Летен сезон на българските оперни театри като единственият форум, който дава възможност за изява на всички български оперни театри, музикалните театри, симфонични оркестри. Няма друг такъв форум".

Тазгодишното издание на Летния оперен фестивал „Сцена на вековете“ се откри с балетния спектакъл „Дон Кихот“ на Старозагорската опера.
Снимка:Марина Чамуркова

В програмата е включено едно оперно заглавие, едно балетно заглавие, два оперетни спектакъла и един симфоничен концерт.

Начало е поставено през 1985 г. Поводът е 800-годишнината от въстанието на братята боляри Петър и Асен, а на Царевец са представени четири грандиозни спектакъла на операта “Ивайло” от Марин Големинов. Тази година шедьоврите на балетното, оперното и оперетното изкуство заслужават вниманието на публиката, посочи маестро Владимир Бошнаков, творчески директор на фестивала „Сцена на вековете“:

„Класика в балета е заглавието „Дон Кихот“ на Людвиг Минкос. Операта „Атила“ отново на Старозагорската опера със солист емблематичният български бас Юлиян Константинов в главната роля. Веско Патнелеев Ешкенази ще представи „Годишните времена“ на Вивалди и на Астор Пиацола със съпровода на Плевенска филхармония. Оперетата „Прилепът“ на Йохан Щраус-син ще бъде представена от Великотърновския музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“. Държавна опера Варна ще представи комичната опера на Жак Офенбах „Хубавата Елена“.

Специален подарък за публиката след всеки спектакъл ще е аудио-визуалното шоу „Цареград Търнов – звук и светлина“.

Имаме нужда от нашата публика, призова зрителите маестро Владимир Бошнаков:

„Сега е моментът в тази трудна ситуация публиката да покаже, че има нужда от нашето изкуство, да си помогнем взаимно. През годините ние, музикалните дейци, сме правили всичко възможно, за да угодим на публиката. Ние сме в тази крехка възраст пет години на този наистина уникален летен оперен сезон, защото в него имат възможност и са поканени абсолютно всички български културни институти в сферата на музиката и танца".

Снимка:Марина Чамуркова 

Заради противоепидемичните мерки тазгодишното издание на фестивала „Сцена на вековете“ ще се проведе при по-специални мерки. Наполовина са намалени местата за зрителите от 1200 на 600, осигурена е дистанция и дезинфектанти, поясни директорът на общинската дирекция „Култура“ Нелина Църова:

„Ще има разпоредители, които през цялото време ще призовават зрителите да не разместват столовете, да спазват дистанцията. Не е задължително публиката да е с маски по време на спектаклите, защото е на открито и защото е осигурено голямо разстояние. Осигурени са дезинфектанти. Друго условие е, че спектаклите ще бъдат без антракт, тъй като антрактът за съжаление беше едно от прекрасните преживявания на чаша шампанско под звездите на Царевец и нощно Търново, но тази година имаме и това ограничение“.

Българското национално радио е медиен партньор на фестивала.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23