Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ал. Димитров: Парламентът е раздиран от вътрешнополитически проблеми

Сградата на Народното събрание
Снимка: БГНЕС

Настоящият парламент беше по-скоро раздиран от различни вътрешнополитически проблеми, както в опозицията, така и в управляващата партия и на практика това беляза цялата парламентарна дейност. Това коментира за БНР политологът Александър Димитров.
    

"Моето впечатление е, че за разлика от други сезони, други години настоящият парламент имаше много остра конфронтация, което доведе до много слабо взаимодействие между опозиция и управляващи по някои важни законопроекти и някои важни решения. Тази конфронтация стана особено остра в последните седмици", допълни Александър Димитров.

За отказа на премиера да се среща с депутатите

"Мотивите на премиера да откаже да присъства в Народното събрание, след призивите на опозицията да отиде там, са свързани с факта, че той отказва да възприеме ролята си в пълнота в една парламентарна република, тъй като има много силно алфа изразена природа", каза още той.

"Това от една страна е хубаво, когато се взимат решения в тесни колективи, от друга страна е страшен проблем, когато имате необходимост от диалог и широко разбирателство. Необходимостта премиерът да влиза в един градивен дебат в зала с 240 души е изключително неприятна за неговия начин на поведение, водене на диалог, кореспонденция. През годините можем да направим паралел 2013- 2020-та. Ние можем да видим един непрекъснат отказ от участие на премиера", посочи политологът.

За опозицията

"БСП в много от случаите имаха алтернативни предложения и успяваха да ги защитят, но това не може да се каже за цялата им дейност и за всичко, което са правили. Но, както виждате поне на равнище реторика и конфронтация с управляващата парламентарна група, с парламентарното мнозинство, те могат да бъдат наречени опозиция", коментира политологът.

"Далеч по-сложна е ролята на ДПС в този диалог, защото те в определени случаи подкрепяха правителствени решения, в други случаи остро се противопоставяха на правителствени решения на предложенията за закони от доминиращата парламентарна група и коалиционно мнозинство", изтъкна Александър Димитров.

Интервюто на Снежана Иванова с Александър Димитров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22