Писателската проницателност не е за хвалба. Тя е част от занаята на писателя – по разни сигнали, които излъчват времето и атмосферата, писателят вижда неща, които доста хора виждат по-късно, споделя Енев.
В един от неговите текстове, писан през 2002-2003 година, се говори за пленената държава, която сега младите хора се опитват да си издърпат обратно. Писателят смята, че едно от най-хубавите неща в сегашния протест е младостта. „Цял живот пиша за моята огромна болка, че младите хора напускат България. Сега изведнъж се случи някак си обратното – те, една част от тях, се върнаха и си поискаха България обратно, което за мен е най-красивото нещо в този протест.“
Протестът е за нещо, което всички знаят, само че за него не се говори, говори се малко, под сурдинка, подчерта Деян Енев.
„Огромни сфери от тая държава са дадени под аренда на кръгове, които са паразити, които се опитват само да смучат от ресурса на тези огромни обществени сфери. (...) Вината на Бойко Борисов, голямата вина е, че той раздаде тези сектори под аренда, за да има управленски и медиен комфорт. В крайна сметка на младите хора им дойде до гуша и повече такова нещо не искат да търпят.“
„Защо досега никой не се сезира и самосезира за тази огромна кражба и бракониерство на дървесина, която тече в България от десетилетия? От време на време се появяват снимки на тирове, които всяка минута преминават по горските пътища на Родопите, на Стара планина, на Странджа. Аз не съм чул досега някой правоохранителен орган да се заеме с това. Защо? И така нататък", коментира Енев.
Паметта, истинската памет не може да бъде подменена, вярва той.
Част от текстовете на Деян Енев в Портал „Култура“ са посветени на протестите през 2013 година. „Ако сега почна да ги пускам в Портал „Култура“, тези, които не са ги чели, изобщо няма да разберат, че става дума за време отпреди 7 години.“
Носталгията е много важна сила за човека и за твореца. Тя е сортирала и откроила емоционалната сила на спомените, изтъкна още Деян Енев.
„Това е един твой склад с непроменими неща, към които винаги можеш да се връщаш, за да черпиш сила от там. За беда местата, които сме били щастливи да видим и които могат да се превърнат в една носталгична пътека за нас, все повече намаляват. Селата, в които аз съм живял като дете, вече не са онези села, а са просто села с рухващи и падащи плевни и с училища, в които се разхождат кози. Тези сцени трудно ще създадат носталгия в теб, но могат да предизвикат гняв срещу хората, които отрязаха такъв огромен обществен ресурс, че да се случат тези неща.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..