Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Георгиева: Можем да взимаме от дивата природа само ранени животни

Снимка: Фондация „Дивите животни“

Не всички животни, които виждаме и си мислим, че имат нужда от спасяване, наистина имат нужда от спасяване - това е най-основното и първо правило, което трябва да запомним. Това подчерта в интервю за предаването "Чуй лятото" Марина Георгиева от фондация „Дивите животни“. Мисията на организацията е да повишава екологичната култура на обществото и да помага на животни в беда. Това е обединение на доброволци, които се занимават с лечението на пострадали и осиротели диви животни.

„Ще ви дам един кратък пример - бебешкия сезон. В момента ние сме в него и много хора носят диви зайчета, птици и всякакви бебета животни. При бозайниците например майката оставя бебетата, отива да търси храна или когато са малко по-големи, ги оставя известно време самички, за да могат те сами да се научат да ловуват някакви дребни неща - насекоми, червейчета или всякакви други от заобикалящата среда. И след това се връщат, но с едно око ги наблюдават отдалече и когато мине човек, види някакви бебета, които са някъде сами, инстинктивно решава, че те трябва да бъдат взети от природата и ги взима, и ги гледа в дома си - огромна грешка, защото ние по този правим бебетата сирачета насила“, допълни Марина Георгиева.

Тя призова да не взимаме дивите животни бебета от природата, освен ако няма видимо нараняване и е необходима човешка намеса.

"Ще дам пример с бозайник, особено хищните бозайници, в никакъв случай не опитвайте да хващате - хапят, логично. Понякога животните изглеждат зашеметени или в несвяст - не се лъжете, те в момента, в който им премине шока, изведнъж от адреналина стават едни сериозни хищници или ако сте сложили птица до вас на седалката, която е зле и вие смятате, че не лети, в един момент тя може да започне да лети и да се блъска в стъклата на колата, ако сте тръгнали да я карате", подчерта Марина Георгиева.

Освен че се грижат за лечението и отглеждането на осиротели или пострадали диви животни, както и освобождаването им обратно в природата, в момента от фондация „Дивите животни“ работят активно върху създаването на спасителен център край София, в който ще се приемат, лекуват и отглеждат диви животни от всякакъв вид, независимо от статута им на защитени или не.

Този център е безкрайно необходим, защото ще създаде условия за адаптация на животните в естествена среда. Т.е. ако вие имате птица, която е била със счупено крило, а след това е излекувана - тя трябва да може да се разлита и трябва да се направят големи ограждения, в които тази птица да може да рехабилитира сама. Тоест ние имаме нужда от големи ограждения, в които животните да усетят естествената среда преди да бъдат освободени“, разказа доброволката.

Интервюто на Зорница Близнашка с Марина Георгиева можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22