Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк


През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни.

Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за опазване на биоразноовразието на България, която дейност е и една от най-важните функции на зоопарковете. Гордост за зоопарка е, че вече в продължение на четири години белошипата ветрушка, която е в Червената книга на Р. България има нови поколения. Благодарение на размножаването на видове като зебри, антилопи кана, гривести козирози, вълци, рисове, азиатски късоноктести видри, сурикати, капуцини и други, Софийският зоопарк имаше възможност през тази година да придобие нови видове чрез размяна с други европейски зоопаркове. Така пристигнаха ханумански лангури, мъжка двугърба камила, красивите чернобели колобуси. По този начин и любимият на всички деца Алф се сдоби с приятелки от женски пол. През 2025 година предстои да видим дали приятелството им ще се превърне в семейна група.

За първи път в Софийския зоопарк през юни 2023 г., се роди бебе от вида ханумански лангур. То е от женски пол и гледачите го кръстиха Рани, което на хинди означава Кралица, тъй като естествените местообитания на тези лангури са в Индия. Рани е отглеждана с много любов от цялото семейство като истинска кралица.
През февруари 2024 г. в Софийския зоопарк пристигнаха от зоопарк Веспрем, Унгария, група черно-бели колобуси с бебе. Тези маймуни са изключително екзотични и привличат погледите със своята окраска и поведение. След няколко дни престой в зоопарка в групата се появи още едно бебе. Явно се чувстват добре и им харесва направеното с любов от техните гледачи местообитание, пълно с места за катерене и много зеленина.

Друг вид много игриви и пакостливи маймуни са кафявите качулати капуцини начело с впечатляващия със своята строгост водач Чита. В групата се роди бебе, кръстиха го Бруно, което означава кафяв. Оказа се че Бруно, всъщност е Бруна, защото при тези маймуни често пъти полът не се проявява веднага. 

В зоопарка се родиха и две мъжки зебри. Първата зебра стана сираче на година и половина и беше отгледана от гледачите, а днес живее в Зоопарк Атика в Гърция, където е част от една по-голяма група. Няколко седмици след като замина, в Софийския зоопарк се роди още една зебра от мъжки пол, която кръстиха Мика. Малкият расте здрав и красив под грижите на майка си и може да се види в заграждението на зебрите.

Последното пристигнало животно през октомври е младият хипопотам джудже от зоопарка в Загреб. Малката Лота е около 200 кг и е родена през ноември 2022 година. След като премина периода на първоначалния стрес от пътуването, тя вече свикна с новото място и се чувства добре. Менюто й за празниците се състои от плодове, зеленчуци и сено.

Припомняме на всички любители на животните, че Зоологическа градина София работи всеки ден от годината без почивен ден! Работно време за посетители – от 9:30 до 16:30 и престой до 17 часа. Информация работното време, цените на билетите, правилника на зоопарка ще намерите на страницата ни www.zoosofia.eu

Автори на снимките: Катерина Зарева-Симеонова, Марио Александров, Христина Филипова и Натали Харалампиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36